Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2024    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Oceanarium w kołobrzeskim porcie – będzie nowa całoroczna atrakcja?

Czy w Kołobrzegu powstanie nowoczesne oceanarium, które będzie funkcjonować jako placówka naukowo-badawcza? To bardzo prawdopodobne. Do Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg wpłynęła oferta od właścicieli Oceanarium w Międzyzdrojach, którzy chcą zrealizować ambitny projekt w największym polskim uzdrowisku, na Wyspie Solnej.

Oferta ta jest odpowiedzią na zaproszenie do negocjacji ogłoszone przez Zarząd Portu Morskiego, który od lat przygotowywał się do zagospodarowania działki przy Marinie Solnej w Porcie Jachtowym. Planowano stworzenie atrakcji całorocznej, docenianej zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Kołobrzegu. Koncepcja inwestycji powstała już w 2017 roku pod nazwą „Nautilium, Centrum Poznawczo-Edukacyjne Żeglarstwa”, zakładając stworzenie dwukondygnacyjnego kompleksu rozrywkowo-edukacyjnego związane z żeglarstwem, historią nawigacji, sportami wodnymi i szeroką tematyką morską.

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg postawił na innowacyjny model współpracy, oferując długoterminową dzierżawę terenu w zamian za budowę oceanarium przez inwestora. Prezes ZPMK, Artur Lijewski, podkreśla, że celem było nie tylko uatrakcyjnienie portu, lecz również wzbogacenie miasta i regionu. Projekt przewiduje stworzenie atrakcji, która nie tylko zachwyci odwiedzających fauna i florą mórz i oceanów, ale także będzie służyć celom naukowym i edukacyjnym.

Zgodnie z ofertą, oceanarium w Kołobrzegu miałoby być trzykondygnacyjnym obiektem, spełniającym wysokie standardy akwarystyczne i zapewniającym dobre warunki dla zwierząt. W obiekcie znajdowałyby się olbrzymie zbiorniki z egzotycznymi i rodzimymi gatunkami zwierząt i roślin, w tym rekinami i rybami głębinowymi.

Inwestorzy planują organizację pokazów multimedialnych, budowę sali konferencyjno-kinowej, laboratorium naukowo-badawczego, centrum nauki o nurkowaniu oraz restaurację i taras z widokiem na port na dachu oceanarium. Projekt ten przyniósłby nowe miejsca pracy i dodatkowo wzbogaciłby ofertę kulturalno-edukacyjną miasta.

Negocjacje między stronami są już w toku. Jeśli dojdzie do porozumienia, ZPMK zawrze umowę warunkową z dzierżawcą, przewidującą czas realizacji inwestycji. W procesie realizacji inwestycji kluczowe będzie uzyskanie zgody ministra ds. gospodarki morskiej ze względu na tereny portowe.

Realizacja tego ambitnego projektu będzie leżała po stronie inwestora, który będzie odpowiedzialny za opracowanie projektu, uzyskanie pozwoleń i finansowanie inwestycji. Oczekuje się, że inwestycja ta przyczyni się do rozwoju turystycznego i naukowego regionu, tworząc nowe możliwości edukacyjne i kulturalne dla odwiedzających.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama