19 maja 2024    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2024
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Spotkanie w sprawie przyszłości mostu w Kłopotowie

W Domu Pomocy Społecznej w Piotrowicach odbyło się ważne spotkanie, w którym uczestniczył starosta Tomasz Tamborski, mieszkańcy Kłopotowa, Piotrowic i Włościborza, a także grupy przewoźników, rolników, strażaków i leśników. Radni Rady Gminy Dygowo oraz sołtysi z obszaru dotkniętego ograniczeniami także wzięli udział w dyskusji, przy wsparciu kierowniczki wydziału budownictwa Izabeli Płomińskiej.

Na mocy decyzji podjętej na spotkaniu, od 16 stycznia na moście w Kłopotowie wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu. Przejazd zostanie ograniczony szykanami, a maksymalny tonaż obniżony do 2,5 tony. Ta zmiana spotkała się z krytyką wielu osób, instytucji i firm, dla których most jest ważnym punktem komunikacyjnym. Okrężna droga przez most w Bardach to dodatkowe koszty i wydłużony czas podróży.

W trakcie spotkania starosta Tamborski postawił retoryczne pytanie: wygoda czy bezpieczeństwo? Odpowiedzi na to pytanie stały się kluczowym elementem dyskusji nad wprowadzonymi ograniczeniami. Starosta przedstawił powody takiej decyzji, wskazując na poważne problemy techniczne mostu w Kłopotowie. Erozja chemiczna konstrukcji znacząco zmniejszyła jego wytrzymałość, co skłoniło do rozważenia możliwości remontu lub nawet budowy nowego mostu.

Aby podjąć ostateczną decyzję, planuje się przeprowadzenie ekspertyzy w ciągu dwóch kwartałów, z kosztem szacowanym na 150 tysięcy złotych. Jeśli most okaże się nadający do remontu, starostwo posiada gotowy projekt budowlany; w przeciwnym razie konieczne będzie przygotowanie nowej dokumentacji. Szacunkowe koszty remontu wahają się w granicach 25 milionów złotych, a budowa nowej konstrukcji może być jeszcze droższa. Starosta podkreślił, że konieczne będzie dofinansowanie co najmniej 60 procent kosztów. Przyjęto, że prace remontowe lub budowlane powinny rozpocząć się najpóźniej do końca 2025 roku.

Na zakończenie spotkania starosta Tamborski zobowiązał się rozważyć postulaty przewoźników i mieszkańców, którzy dojeżdżają do pracy busami o masie do 3,5 tony. Temat ten będzie poddany analizie, a być może ustawienie szykan na moście zostanie dostosowane do ich potrzeb.

foto gminadygowo.pl