Overcast Clouds

7°C

Kołobrzeg

24 lutego 2024    |    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest
24 lutego 2024    
    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Mądrości Woźniaka: Plac zabaw to nie knajpa

Wraca jak bumerang sprawa nowo wybudowanego placu zabaw przy ul. Dubois, a to za sprawą sklepu znanej marki sieciowej, któremu zamarzyło się uzyskanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu w detalu, w bezpośrednim sąsiedztwie placu. Głos oburzenia wybrzmiał ze strony rodziców, mieszkańców ulicy, pedagogów i w końcu radnych, do których ci pierwsi się zwrócili.

Nie ma szczęścia ten plac zabaw. Najpierw mieszkańcy oburzyli się, że prezydent chce wydać na plac zabaw 2,5 mln zł. Dużo. Potem okazało się, że wcale nie jest tak łatwo przeprowadzić przetarg i wyłonić wykonawcę. Jak już to się udało, to okazało się, że wykonawca nie wyrobi się w terminie i odbiór przesunął się o kilka miesięcy. Co prawda ludzie pani prezydent dokonali częściowego odbioru, żeby na jesień, póki jeszcze ciut ciepło, zrobić uroczyste otwarcie i selfiki na tle tego, co już było zainstalowane. Złośliwi twierdzą, że to był nachalny lans. Ja widzę inny problem, bo ten „częściowy” odbiór namieszał w kwestii naliczania i windykacji kar umownych. Kiedyś do tego tematu wrócimy. W międzyczasie trzeba było wymieniać trawę, bo – jak ujawniła w lokalnej telewizji pani wiceprezydent ds. gospodarczych – ktoś posiał tam rzepak. Dziś wiem, że wcale nie rzepak, ale jakąś odmianę rzepy. Też na „RZ”. Na wiosnę przekonamy się, co tam przez trawę się przebije. Rzepa mi absolutnie nie przeszkadza. Plac w końcu odebrano, można mieć uwagi co do kolorystyki, bo niby jest zbyt ponury, do funkcjonalności, bo niektóre elementy wspinaczkowe wyglądają dość niebezpiecznie. Ostateczną ocenę zostawiam mojej córce, która za każdym razem jak przechodzimy obok, próbuje tam podbić.

Jeszcze zanim powstały na nim takie śmieszne budki, co to wyglądają jak orzechy, miałem uzasadnione wątpliwości, czy w sezonie nie staną się schronieniem lub – co gorsza – WC dla dżentelmenów od Kwiatu Jabłoni. Obawy uzasadnione, bo pamiętam lata wcześniejsze, gdy niebieskie ptaszęta zrobiły tam sobie pole biwakowe. Stąd nie zdziwiła mnie reakcja okolicznych mieszkańców i grupy matek Polek, które zaalarmowały opinię publiczną, że sklep przy tym placu stara się o zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Tu rozróżniam dwie kwestie. Czym innym jest punkt sprzedaży detalicznej, gdzie zakupujący opuszcza lokal z towarem i czasami okupuje okoliczne ławki, a czym innym jest gastronomia, gdzie spożyć można w specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu, czyli w ogródku gastronomicznym. Dlaczego? Bo spożycie poza miejscami do tego wyznaczonymi jest karalne. Ogródek jest miejscem wyznaczonym. I do tego wcale nie tanim. Jak sobie rodzic, który przyprowadził dziecko na plac zabaw, będzie chciał huknąć browara, to w ogródku może, ale na ławeczce już nie. Tak tylko przypominam, ale nie zalecam.

Co do zasady, to Rada Miasta ustala reguły sprzedaży alkoholu i wyznacza miejsca, gdzie można to robić. W formie uchwały. Taka uchwała powstała wiele lat temu. I wprowadziła taki zakaz w okolicy placu zabaw na Ogrodach. Dziś widzę potrzebę jej znowelizowania o kolejne obszary, w tym ten przy ul. Dubois.

Odrębnym zagadnieniem jest stałe poszerzanie monitoringu miasta. Place zabaw i tereny rekreacyjne proszą się o dodatkowe kamery. Ale nie tylko one. Pamiętam taką akcję sprzed lat, gdzie dwóch gierojów robiło kuracjuszki na tzw. wyrwę, czyli wyszarpywali torebki i chodu. Pani zapamiętała detale ubioru, a kamerka jednego z obiektów kilometr dalej uchwyciła ich roześmiane gęby. Do śmiechu nie było, gdy stanęła u drzwi Załoga G.

Jacek Woźniak
PS. Jestem przeciwny wprowadzaniu limitów na liczbę punktów sprzedaży. Bo to w przeszłości tworzyło patologię. Za to jestem orędownikiem rozsądnego i przemyślanego wprowadzania zgód i zakazów na handel i spożycie.  

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama