26 kwietnia 2024    |    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
26 kwietnia 2024
    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

informacje kołobrzeg, działka,plaża,morskie okoWłaściciele Morskiego Oka wnieśli o powiększenie działki, na której historycznie znajdowało się Kąpielisko Rodzinne. I zapewne wkrótce ją otrzymają.

Kąpielisko Rodzinne powstało w latach 1902-1903 w związku z liberalizacją obyczajów, dzięki czemu rodziny mogły wypoczywać razem: dzieci, panie i panowie. Obiekt wybudowano naprzeciw obecnej ul. Ściegiennego. W 1910 r. został on rozbudowany: powstała wspaniała restauracja z widokiem na morze i 185 kabin. Drewniane zabudowania spłonęły w grudniu 1916 r. w wyniku podpalenia. Nowe kąpielisko zbudowano w latach 1923-1924. Obiekt zasadniczo przetrwał walki o miasto w marcu 1945 r. Po wojnie należał do Uzdrowiska Kołobrzeg - zasłynął na całe miasto jako miejsce spotkań i potańcówek. Niestety, popadał w coraz większą ruinę i został rozebrany w 1995 roku. Próby odbudowy Morskiego Oka do tej pory się nie powiodły.

Okazuje się jednak, że właściciele działki chcą obiekt odbudować. W tym celu są jedynymi posiadaczami prywatnej plaży w mieście. I zamierzają swój stan posiadania powiększyć. Już w 2012 roku postanowili o odbudowie Morskiego Oka w pełnym, historycznym kształcie, a więc z kąpieliskiem głównym i skrzydłami bocznymi. W tym celu wnieśli o sprzedaż części plaży z zachodniej strony Morskiego Oka. Wniosek z ramienia Skarbu Państwa pilotowało Starostwo Powiatowe i uzyskał on opinię pozytywną zainteresowanych instytucji. Okazało się jednak, że na terenie przedmiotowej działki znajduje się baza ratowników Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, z której zapewniane jest bezpieczeństwo kąpiących się na Plaży Centralnej. Starostwo wniosło o pilnie usunięcie konstrukcji stalowej i kontenerów, ale MOSiR argumentuje, że baza jest wpisana w organizację kąpieliska w zbliżającym się sezonie letnim. Starosta przychylił się do tego wniosku i jeszcze w tym sezonie działka będzie wykorzystywana przez ratowników.

Sprawa czeka na rozstrzygnięcie, jak również sama odbudowa Morskiego Oka. Tę ostatnią kołobrzeżanom obiecano.

informacje kołobrzeg, działka,plaża,morskie oko