Few Clouds

21 maja 2024
    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

szpital kołobrzeg

Po naszym artykule o zarzutach firmy realizującej usługę żywienia w szpitalu (przeczytaj), po ponad dwóch tygodniach oczekiwania, wreszcie dostaliśmy odpowiedź. Zamieszczamy ją w całości z wyjaśnieniem, że nieprawdziwe jest twierdzenie, że do szpitala nie wpłynęła nasza korespondencja. To problem szpitala, gdzie mu korespondencja ginie. Według naszego operatora poczty, nasz e-mail został dostarczony. Ze strony operatora poczty Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu nie nadeszła informacja o odrzuceniu korespondencji. W dniu wczorajszym jeszcze raz wysłaliśmy tego samego e-maila i jakoś tym razem dotarł... Treść naszych pytań z oryginalnego e-maila naszej redakcji załączamy na dole.

W związku z artykułem, który  w dniu 07 października br. ukazał się na portalu Miastokolobrzeg.pl zatytułowanym: „Co dalej z żywieniem w szpitalu, pytania bez odpowiedzi", wnoszę o opublikowanie na portalu poniższych wyjaśnień.

W pierwszej kolejności podnieść należy, że umowa na usługę żywienia została zawarta przez Regionalny Szpital w Kołobrzegu w dniu 30 sierpnia 2018 r. z firmą Vendi Serwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi. Umowa ta została zawarta w wyniku przetargu, na czas określony od dnia 01 września 2018 r. do dnia 31 sierpnia 2021 r. Zgodnie z postanowieniami umowy stawka wynagrodzenia wynosiła 18,55 zł brutto za osobodzień. W umowie tej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawarto tzw. klauzule waloryzacyjne dające możliwość zmiany wynagrodzenia wykonawcy w następujących okolicznościach:

1) zmiany stawki podatku od towarów i usług,
2) zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia albo wysokości minimalnej stawki godzinowej, ustalonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,
3) zmiany zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu lub wysokości stawki składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne
4)  po upływie każdego roku obowiązywania Umowy, strony mogą przystąpić do negocjacji w sprawie zmiany wysokości wynagrodzenia Wykonawcy w związku ze wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszany przez Prezesa GUS za poprzedni rok kalendarzowy. Zmiana umowy w tym zakresie wymaga zawarcia aneksu uzgodnionego przez obie strony.

Pomimo tych zapisów firma Vendi  Serwis Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi do dnia dzisiejszego ani razu nie zwróciła się do szpitala z prośbą o waloryzację wynagrodzenia określonego w umowie.

W dniu 15 lipca 2019 r., tj.: w czasie kiedy funkcję Dyrektora pełniła p. Agnieszka Ostrowska firma Vendi Serwis Sp. z o.o.  złożyła wypowiedzenie przedmiotowej umowy z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Złożenie wypowiedzenia nie było poprzedzone żadnymi negocjacjami w sprawie  zmiany wynagrodzenia wykonawcy.

W związku z faktem wypowiedzenia przedmiotowej umowy, w dniu 05 sierpnia 2019 r. ogłoszono przetarg na usługę żywienia. Ponieważ wszystkie złożone w przetargu oferty przewyższały wartość, jaką Zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia, przetarg został unieważniony w dniu 06 września 2019 r. Kolejny przetarg został ogłoszony w dniu 13 września 2019 r. Szpital jest w trakcie procedury zmierzającej do wyłonienia nowego wykonawcy usługi.

Na dzień dzisiejszy usługa żywienia nadal świadczona jest przez firmę Vendi  Serwis Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi na dotychczasowych zasadach. Szpital nadal stosuje stawkę żywieniową, którą wykonawca przedstawił w ofercie przetargowej. Nadmieniam, że to firma Vendi Serwis Sp. z o.o.  zadeklarowała świadczenie usługi za tę stawkę. W poprzednim przetargu oferty złożyły 3 firmy, firma Vendi Serwis Sp. z o.o.  zaoferowała najtańszą  stawkę 18,55 zł brutto za osobodzień, druga w kolejności firma zaoferowała stawkę 19,41 zł brutto, natomiast najdroższa oferta złożona została na kwotę 20,41 zł brutto za osobodzień.

Bezpodstawne i nieprawdziwe są twierdzenia dotyczące nieprawidłowego zachowania pracowników szpitala w stosunku do pracowników firmy Vendi Serwis Sp. z o.o. Spółka  nigdy nie zgłaszała żadnych  uwag ani zastrzeżeń co do  współpracy.  Prawdą jest natomiast, że szpital, zgodnie z postanowieniami umowy, w trosce o jakość świadczonych usług żywienia, kontrolował sposób wykonywania usługi przez pracowników spółki Vendi Serwis Sp. z o.o. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami  w sposobie świadczenia usługi żywienia szpital kilkukrotnie, zgodnie z postanowieniami umowy, obciążył firmę Vendi Serwis  Sp.  z o.o. z siedzibą w Łodzi karami umownymi. Podkreślenia wymaga fakt, że kary te nigdy nie były kwestionowane przez firmę i zostały zapłacone co jednoznacznie wskazuje, że firma  uznała zarzuty szpitala co do nieprawidłowości świadczonych usług.

Podnieść należy, że w protokołach z kontroli kilkukrotnie były wskazywane uszkodzenia wózków. Zgodnie z obowiązującą umową firma Vendi Serwis Sp. z o.o. powinna zapewnić we własnym zakresie sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonywania usługi. Zatem serwis czy wymiana wózków leży w gestii Wykonawcy, a nie szpitala. Ponadto firma Vendi nigdy nie zwracała się do szpitala w sprawie wymiany wózków.

W tym stanie rzeczy  formułowanie zarzutów pod adresem szpitala w zakresie wykonania umowy jest całkowicie bezprawne.

Informuję także, że na pocztę elektroniczną szpitala nie wpłynęły pytania dotyczące usługi żywienia dlatego też szpital nie miał możliwości udzielenia na nie odpowiedzi.

Z poważaniem,
Justyna Błaszczyk-Sawicka