13 maja 2024    |    Imieniny: Gloria, Robert, Serwacy
13 maja 2024
    Imieniny: Gloria, Robert, Serwacy

nowy kołobrzeg

Do naszej redakcji wpłynęło oświadczenie radnych Klubu "Nowy Kołobrzeg", który powstał w tym tygodniu. Publikujemy je w całości:

My niżej podpisani chcielibyśmy Państwa poinformować o podjęciu decyzji o wystąpieniu z naszych obecnych Klubów Radnych, w których funkcjonowaliśmy od jesieni 2018 roku. Idąc do wyborów zdecydowaliśmy się na zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności, głównym motywem i motorem naszej decyzji była chęć realnego zmieniania na lepsze warunków życia Kołobrzeżan oraz otaczającej nasz rzeczywistości. Przez ostatnich kilka miesięcy z perspektyw radnego mieliśmy możliwości obserwować tzw. lokalną politykę samorządową z każdym dniem z coraz większym pesymizmem ocenialiśmy możliwości efektywnego działania. Polityka, która jest głównym motywem niemal każdej decyzji w Radzie, odsuwa na dalszy plan takie wartości jak dobro miasta czy interes jego mieszkańców. Nieustanny spór polityczny w atmosferze wzajemnej niechęci, pomówień, języka nienawiści ma bardzo niewiele wspólnego z „rozumną pracą dla dobra wspólnego”. W obecnym stanie nie widzimy nadziei na wyjście z „klinczu” jak wytworzył się w obecnym układzie w Radzie Miasta, porozumieniach politycznych bez względu na wyznawane wartości czy sympatie polityczne. Brakuje nam merytorycznej rozmowy o przyszłości Kołobrzegu, wspólnych ambitnych projektów, równego traktowania i wzajemnego szacunku radnych bez względu na przynależność klubową bądź partyjną.

Dlatego też podjęliśmy decyzję, że najlepszą formą zaangażowania i wyjścia z tego impasu jaki trwa w Radzie Miasta będzie pozycja radnych niezależnych, którzy postrzegają działalność samorządową w sposób podobny. W dniu dzisiejszym założyliśmy wspólnie nowy niezależny klub Radnych Rady Miasta Kołobrzeg. Chcielibyśmy z całą mocą podkreślić, że nasz nowy projekt nie jest wymierzony w żadną opcję polityczną reprezentowaną w Radzie Miasta. Jest formułą otwartą dla wszystkich, którzy zmęczeni lokalną „małą” polityką chcieliby w oderwaniu od dyscyplin klubowych i partyjnych wspólnie pracować dla dobra miasta realizując własne projekty i pomysły. Nie zamierzamy robić rewolucji personalnych w Radzie budując sojusze polityczne. Chcemy wspierać wszystkie rozsądne projekty dla Kołobrzegu pokazując, że można inaczej funkcjonować w realiach samorządowych i przywrócić normalność oraz prawdziwą wartość słowu samorządowiec.

Klub Radnych "Nowy Kołobrzeg"

Adam Hok
Agnieszka Trafas