13 maja 2024    |    Imieniny: Gloria, Robert, Serwacy
13 maja 2024
    Imieniny: Gloria, Robert, Serwacy

grędas-wójtowicz kołobrzeg

2 maja minął termin na odpowiedź pracowniczkom Urzędu Miasta, które zwróciły się do p.o. pełnomocnika ds. równego traktowania, jednocześnie zastępcy prezydenta Kołobrzegu Ilony Grędas-Wójtowicz. Kobiety podnoszą fakt dyskryminacji ich przez Annę Mieczkowską jako prezydenta miasta w związku z tym, że zostały wytypowane do zwolnienia m.in. w związku z osiągniętym wiekiem emerytalnym. Warto wskazać, że w przekonaniu części radnych, reorganizacja Wydziału Obywatelskiego, w którym panie pracowały, wynika z faktu kontroli Komisji Rewizyjnej w tymże wydziale. Według przewodniczącego komisji, Macieja Bejnarowicza, to pewnego rodzaju zemsta. Urząd Miasta uważa inaczej. Reorganizacja jest planowym i zgodnym z prawem działaniem prezydenta Kołobrzegu.

Ponieważ odpowiedź nie nadeszła w terminie, o czym stanowi Kodeks Postępowania Administracyjnego, pełnomocniczka nie wskazała również powodu przedłużenia odpowiedzi na pismo i nie wyznaczyła kolejnego terminu, pracownice wniosły do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o ponaglenie Ilony Grędas-Wójtowicz w związku z obowiązkiem odpowiedzi na przedmiotowe pismo. Zapytaliśmy o powód zwłoki w odpowiedzi rzecznika Michała Kujaczyńskiego. Otrzymaliśmy taką odpowiedź: "W tej sprawie pani pełnomocnik konsultuje się z pełnomocnikiem marszałka ds. kobiet i równego traktowania". Pracownice urzędu wniosły do SKO także o wyznaczenie terminu załatwienia ich sprawy i stwierdzenie, że niezałatwienie sprawy nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa. Bez względu na to, kobiety mogą również złożyć skargę na działanie pełnomocnika przy prezydencie do Rady Miasta Kołobrzeg. Zapytaliśmy również rzecznika prezydenta, dlaczego panie w ogóle nie otrzymały odpowiedzi w trybie KPA. Otrzymaliśmy taką odpowiedź: "Zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym Urzędu Miasta Kołobrzeg do zakresu działania Pełnomocnika ds. równego traktowania należy podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia równego traktowania kobiet i mężczyzn, a także ochrony przed dyskryminacją. Do zadań Pełnomocnika nie należy rozstrzyganie spraw i prowadzenie postępowań w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Również sprawa, z którą wystąpiły zainteresowane, nie jest załatwiana w trybie przepisów tego kodeksu. Z tego względu nie mają tutaj zastosowania przepisy art. 35-38 kpa dotyczące załatwiania spraw w postępowaniu administracyjnym, w tym przepis art. 37 dotyczący prawa do wniesienia ponaglenia".

Zapytaliśmy również o popularność porad pełnomocnika. "Dyżury pani pełnomocnik odbywają się co tydzień i cieszą się zainteresowaniem mieszkańców. Niestety nie prowadzimy dokładnej statystyki nie mniej z porady skorzystało już kilkanaście osób. Tematyka spotkań sprawia, że nie mogę podać konkretnych przykładów i tematów z jakimi zwracają się mieszkańcy bez ryzyka ujawnienia osób zainteresowanych uzyskaniem porady" - informuje rzecznik. Dodaje również, że prezydent rozważa kandydaturę osoby, który mógłby wreszcie objąć tę funkcję i zwolnić z tego obowiązku Ilonę Grędas-Wójtowicz.