29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Intencje Błaszczyka, czyli gdzie jest prawda? [audio]

Na środowej konferencji SLD, radny Rady Miasta Bogdan Błaszczyk zarzucił naszemu portalowi i Radiu Kołobrzeg troszeczkę manipulacji (zobacz). Czy można być trochę w ciąży? Nie można. Więc albo się manipuluje, albo nie. Ponieważ takie słowa wypowiada radny i były poseł, osoba do której mamy duży szacunek, niestety nie można pozostawić tego bez komentarza. Oto, co wczoraj powiedział Błaszczyk: - To, co powiedziałem w wywiadzie, zostało troszeczkę przez dziennikarzy zmanipulowane. Wyrwano to z kontekstu całej naszej… [przerywa dziennikarz Piotr Rybczyński]. Ja się niczego nie wypieram, powiedziałem wszystko to, co powiedziałem. Natomiast powiedziałem to w innej intencji i w innym zamiarze, w intencji konsolidowania naszego ugrupowania, stowarzyszenia Kołobrzescy Razem, które jest młode, ma prawo popełniać błędy, czasami iskrzy na linii przekazywania sobie informacji i intencji, natomiast, tak jak powiedziałem, zostało to troszkę wybite na plan pierwszy.

O jakie słowa radnego chodzi? Warto je przeczytać raz jeszcze (zobacz): - Jeżeli chodzi o Annę Mieczkowską, myślę, że wszyscy uznajemy, że był to falstart, jeżeli chodzi o jej ogłoszenie i on wynikał głownie z faktu problemów Platformy, która miała zbyt wielu ambitnych kandydatów na tę funkcję. Porozumienie zawarte w postaci tego stowarzyszenia [Kołobrzeskich Razem - do red.], zostało wymuszone przez politykę PiS-u, dotyczącą zmiany ordynacji wyborczej i sposobu liczenia głosów metodą d'Hondta, gdzie małe ugrupowania, takie jak SLD, jeśli mieliśmy w przeszłości ok. 14-20 procent poparcia, przepadają przy podziale mandatów. W związku z tym szukaliśmy koalicjanta. Był taki, jaki był. PiS z nami koalicji zawrzeć nie chce. 4 lata temu nie brzydziliśmy się ani PiS-em, ani niezależnymi ludźmi. Kwestia porozumień wcale się nie skompromitowała. Czasami ludzie nie dorastają do tego, żeby móc współpracować ze sobą, w wielu dziedzinach różniąc się. Według takiej zasady mówiliśmy, że sprawy ideologii, sprawy partyjne zostawiamy na półce i ograniczamy się tylko do interesu mieszkańców. I uważam, że ja jestem w stanie zawrzeć koalicję z każdym, kto taką płaszczyznę przyjmie za obowiązującą. To była przyczyna zawarcia takiego porozumienia. Ja ubolewam, że Platforma przez 8 lat rządzenia częściowo się zużyła. Boleję nad tym. W ramach naszych spotkań, zwracamy Platformie uwagę na pewne newralgiczne sprawy i błędy, która ona w tej chwili popełnia. [Czy Platforma potrafi słuchać - pyta red. Rybczyński]. No nie bardzo. Jeszcze nie może wyjść z roli hegemona. Kiedyś głosiłem takie przekonanie, że Platforma grzeszy najbardziej pychą. To jeszcze częściowo w niektórych działaczach zostało. W tej chwili nie jest problemem Woźniak. To jest zjawisko normalne. Problemem jest uporządkowanie własnych szeregów i własnego zaplecza w PO. Jak prześledzicie, bardzo dużo ludzi w PO, bardzo chętnie by się sprzeniewierzyło swojej partii. Nie ma tam zwartości, dobrej dyscypliny, tak jak powinno to być w partii. I Platforma robi chyba za mało konsolidując własne szeregi. Jest tam, według mnie, sporo ludzi, którzy działają na własną rękę, wbrew programowi i interesowi ugrupowania.

W nagraniu audycji Radia Kołobrzeg, można posłuchać, jak wygląda cała wypowiedź radnego. Mówi on jasno i klarownie, przedstawia swoje zdanie na temat całej sytuacji związanej z Jackiem Woźniakiem. Czym jest manipulacja? To wg "Słownika Terminologii Medialnej" pod red. prof. W. Pisarka, zabieg polegający na świadomym, zręcznym, zwykle nieuczciwym skłonieniu adresata do nabrania przekonania, które odpowiada interesowi manipulatora. Radny sugeruje, że mieliśmy jakiś cel, pewnie w podtekście, żeby zrobić dobrze Jackowi Woźniakowi, a zaszkodzić Kołobrzeskim Razem. Problem polega na tym, że w kampanii wyborczej w Kołobrzegu, tradycyjnie politycy liczą na upośledzone media, które najlepiej, jakby przymykały oko na pewne ich wpadki, a propaganda partyjna dobrze gdyby lała się całymi strumieniami. Gdyby radny Błaszczyk nie powiedział tego, co powiedział, i gdyby nie pojawiło się to w sytuacji, gdy politycy PO zapowiadają, że Kołobrzescy Razem są monolitem, nie poświęcilibyśmy Błaszczykowi tyle uwagi. Jeśli radny nie chce, aby się nim interesować, może lepiej niech skorzysta z czasu emerytury, zamiast angażować się w życie publiczne i oskarżać bezprawnie o manipulowanie troszkę czyjąś wypowiedzią. Osobiście głosowałem na Bogdana Błaszczyka. Takiego zachowania z jego strony się nie spodziewałem, żeby oskarżać dziennikarzy w obliczu własnych problemów ze swoją wypowiedzią. Wstyd.

Robert Dziemba
redaktor naczelny