Broken Clouds

26 kwietnia 2024    |    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
26 kwietnia 2024
    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Pisaliśmy niedawno o częściowo bezprawnej, naszym zdaniem, kontroli kompleksowej przydziału lokali komunalnych z latach 2014-2017 (przeczytaj). Szefem zespołu kontrolnego jest radny Krzysztof Plewko, znany ze swoich radykalnych poglądów na praworządność. Problem w tym, że radny prowadził kontrolę, pomimo że jego upoważnienie wygasło, a Komisja Rewizyjna prowadziła kontrolę, pomimo że formalnie dobiegła ona końca.

27 kwietnia, radny Plewko zwrócił się do Biura Prawnego z zapytaniem w sprawie kontroli. Nie opisuje jedna całej sytuacji, o której piszemy my, tylko podaje, że Komisja Rewizyjna przedłużyła kontrolę do 30 kwietnia. Nie pisze jednak, że ta kontrola zakończyła się. Plewko pisze więc tak: „Komisja Rewizyjna jest specyficzną komisją i na jej posiedzeniach zawsze jest przedstawiciel Biura Prawnego, a jeśli go nie ma z powodów wyższego stanu to Biuro Prawne powinno zapoznać się z bieżącymi decyzjami komisji i dlatego mam podstawy uważać, że wszystko przy wydawaniu upoważnienia było zgodne z prawem”. Chodzi o ponowne upoważnienie do kontroli wydane przez przewodniczącego Rady Miasta Ryszarda Szufla na wniosek komisji. I dalej pisze Plewko w swoim przemyśleniach do Biura Prawnego: „Przy okazji chcę zaznaczyć, że jako radny i członek Komisji Rewizyjnej zabiegałem o umożliwienie mi przejścia odpowiedniego szkolenia, abym mógł pracować w Komisji Rewizyjnej wiedząc jakie mam prawa, obowiązki i możliwości. Szkolenie takie było już zorganizowane w Szczecinie, ale w ostatniej chwili zostało odwołane”.

Nie wiadomo, czy radny Plewko wie, jakie jakie ma prawa, obowiązki i możliwości, za to wiemy, jaka jest odpowiedź Biura Prawnego Urzędu Miasta na przedmiotowe zapytanie. Tu trzeba podkreślić, że mecenas Agnieszka Orczyńska sprawdziła pełen stan prawny kontroli w Biurze Rady Miasta, a więc wszystkie dokumenty wytworzone w zakresie tej kontroli. Dodajmy, że nie ma ich zbyt dużo. Wnioski w opinii prawnej w zakresie zapytania radnego Plewki, tu cytat: „Proszę napisać czy gdybym w dniu dzisiejszym w poniedziałek (26.04 – dop. MK) przeprowadził kontrolę zgodnie z upoważnieniem z dnia 26.3.2018 r. byłoby to zgodne z prawem, czy też nie?”. Warto zaznaczyć, że zarzuciliśmy radnemu Plewce, że byłoby to bezprawne. A tak pisze mecenas Agnieszka Orczyńska: „Co do zasady, jeżeli Komisja Rewizyjna nie wystąpiła do Przewodniczącego Rady o wyznaczenie dodatkowego terminu przeprowadzenia kontroli to należy przyjąć, że zakończyła kontrolę”. Zdaniem Orczyńskiej, Ryszard Szufel mógł przedłużyć kontrolę, a Statut Miasta jest w tej kwestii nieprecyzyjny. Ale już fakt, że Komisja Rewizyjna o przedłużenie kontroli wystąpiła aż 18 dni po jej zakończeniu, uznała za działanie nieprawidłowe. Oznacza to również, że radny Plewko pomiędzy 9 a 25 marca nie miał prawa prowadzić czynności kontrolnych, a takowe wykonywał. A Orczyńska zauważa: „W niniejszej sprawie doszło do szeregu nieprawidłowości, których trzeba unikać w przyszłości”. Tak oto Komisja Rewizyjna, która ma szukać nieprawidłowości w magistracie, sama robi to, naruszając prawo. A wskazywanie, że radni powinni przejść szkolenie, a go nie przeszli, zasługuje na ujęcie w ramach groteski...

Fot. archiwum