19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

poliocja straż wójt terlecki seniorzy rymań

W ubiegłym tygodniu w klubie seniora „Pod Aniołami” w Rymaniu odbyła się debata społeczna z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W spotkaniu brali udział przedstawiciele policji, straży pożarnej, samorządów i przede wszystkim mieszkańcy gminy Rymań. Debata miała na celu podwyższenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, uświadomienie ilości i charakterystyki zagrożeń oraz wskazanie właściwych postaw w celu eliminowania zagrożeń i zapewnienia bezpieczeństwa w domu i poza.

Debaty społeczne prowadzone przez funkcjonariuszy Policji mają na celu przede wszystkim omówienie zagadnień, które w danej społeczności są szczególnie ważne pod względem bezpieczeństwa. Takie spotkanie zostało zrealizowane przez Komendę Powiatową Policji w Kołobrzegu w Klubie Seniora „Pod Aniołami” w Rymaniu. Uczestnikami debaty byli podopieczni klubu seniora, którzy na spotkaniu zjawili się bardzo licznie. Obecni byli zaproszeni goście m.in. wójt gminy Rymań p. Mirosław Terlecki, kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej w Rymaniu p. Aldona Więcek, przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu i Posterunku Policji w Rymaniu.

Obszary tematyczne spotkania dotyczyły zdarzeń jakie miały miejsce na terenie gminy Rymań w tym oszustw „na wnuczka/policjanta”, kradzieży i włamań. Funkcjonariusze wskazywali jak postępować, by nie paść ofiarą tego typu przestępstw. Na debacie zwrócono szczególną uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, głównie postępowanie przy przejściach dla pieszych, obowiązkach rowerzystów i roli odblasków w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. Przedstawiciel straży pożarnej zwracał uwagę na korzystanie z urządzeń grzewczych w okresie jesienno-zimowym, zaznaczając za szczególnie ważne ich konserwację i odpowiednie użytkowanie. Podkreślano także wagę upowszechnienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji „Moja Komenda” ułatwiającej kontakt z dzielnicowym.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, wiele osób zabierało głos i na własnych przykładach wskazywało, jak ważna jest wiedza z zakresu bezpieczeństwa. Seniorzy zgodnie stwierdzili, że takie spotkania są im potrzebne i muszą być realizowane w przyszłości.