Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Nowa wystawa w muzeum poświęcona bitwie o Monte Cassino [wideo]

W Muzeum Oręża Polskiego na ulicy Gierczak otwarto dziś ciekawą wystawę poświęconą Bitwie o Monte Cassino. Wystawa "80. rocznica zdobycia Monte Cassino" upamiętnia decydujące działania II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa w dniach 12-18 maja 1944 roku. Ekspozycja, trwająca od 1 do 15 maja w oddziale Dzieje Oręża Polskiego w Kołobrzegu, prezentuje mundury oraz sprzęt używany przez obydwie strony konfliktu. Wyjątkowe eksponaty obejmują niemiecki karabin automatyczny FG42 oraz moździerz 8 cm Kurzer Granatenwerfer 42, które nie są dostępne w żadnym innym polskim muzeum.

Bitwa o Monte Cassino, znana również jako Bitwa o Rzym lub Bitwa Narodów, toczyła się od 17 stycznia do 18 maja 1944 roku. Polskie siły brały udział w tej krwawej walce, trwającej 13 dni i 20 godzin, ponosząc wysokie straty: 923 zabitych, 2931 rannych i 345 zaginionych.

Na wystawie w Muzeum Oręża Polskiego zaprezentowane są dwie pełnopostaciowe sylwetki: polski czołgista z 4 Pułku Pancernego "Skorpion" oraz niemiecki strzelec spadochronowy "Fallschirmjäger", znany jako "Zielony Diabeł".

Dodatkowo eksponowane są dwie gabloty z wyposażeniem i pamiątkami. Polska gablota zawiera m.in. Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino, a także brytyjskie wyposażenie używane przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Niemiecka gablota obejmuje m.in. karabin samopowtarzalny FG-42 oraz pamiątkowy niemiecki talerz kombatancki.

Całość wystawy uzupełniają tablice informacyjne z fotografiami z walk, bombardowań i pobojowiska, służące jako komparatystyka dla zwiedzających.

Więcej w materiale wideo.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama