Broken Clouds

26 kwietnia 2024    |    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
26 kwietnia 2024
    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

informacje kołobrzeg, żeglarstwo, jachtJeszcze do niedawna, patent żeglarski mogły otrzymać dzieci w wieku 12 lat. Teraz, nie wiadomo dlaczego, żeby mieć patent trzeba mieć lat 16. Co się zmieniło?

Zarząd Portu Morskiego w październiku 2012 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, zorganizował bezpłatny kurs żeglarski dla dzieci. Okazało się jednak, że dzieci w wieku lat 12, które szkolenie rozpoczęły, ukończą je, ale patentu mogą nie otrzymać. Powód? Zmiany w projekcie rozporządzenia w sprawie uprawiania turystyki wodnej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

- W opublikowanym projekcie rozporządzenia datowanym na 20.02.2013 proponuje się, aby patent żeglarza jachtowego uzyskiwała osoba, która ukończyła 16 rok życia. W poprzednim projekcie, datowanym na 7.12.2012 była mowa o uzyskaniu patentu żeglarskiego po ukończeniu 12 lat. I w oparciu o ten projekt zainicjowaliśmy i rozpoczęliśmy szkolenie dzieci tak, aby zakończyć je egzaminem na patent żeglarski przed wakacjami. Obecny projekt uniemożliwia uzyskanie patentów żeglarskich przez dzieci, które rozpoczęły szkolenie w Kołobrzeskiej Akademii Żeglarstwa. W przyszłości, będzie także eliminował uzyskiwanie patentów przez dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów, co w świetle budowy kilkunastu portów jachtowych i przystani jachtowych województwie zachodniopomorskim uważam za kierunek błędny - komentuje Henryk Rupnik, prezes Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu.

Sprawa wygląda w ten sposób, że poprzednie rozporządzenie wygasło, a nowy projekt pojawił się po interwencji Zarządu Portu Morskiego, po myśli małych żeglarzy, gdzie patent można było uzyskać w wieku 12. Ale w lutym wszystko się zmieniło. Dlaczego? Nie wiemy. Zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienia do Katarzyny Kochaniak, rzecznika prasowego Ministerstwa Sportu i Turystyki.

informacje kołobrzeg, żeglarstwo, jacht