27 kwietnia 2024    |    Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
27 kwietnia 2024
    Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Czy 8-klasiści znajdą w tym roku miejsca w wymarzonych szkołach?

Starosta Tomasz Tamborski, zapewnia, że w obliczu nadchodzącego roku szkolnego 2024/2025, sytuacja z zeszłego roku, która zaskoczyła wielu uczniów i ich rodziców, już się nie powtórzy. Analiza danych demograficznych przeprowadzona przez władze powiatu pozwoliła na przygotowanie solidnych założeń do rekrutacji. W tym roku szkolnym liczba absolwentów klas ósmych z terenu powiatu wyniesie 501 uczniów. Warto tu przypomnieć, że w poprzednim roku, z powodu nietypowej sytuacji związanej z kumulacją roczników (6 i 7-latków), liczba absolwentów klas ósmych osiągnęła aż 1016 osób. By sprostać temu wyzwaniu, władze otworzyły ostatecznie 36 oddziałów, przyjmując 1081 uczniów.

Obecnie prognozuje się, że minimalna liczba oddziałów w liceach ogólnokształcących, technikach oraz branżowej szkole I stopnia wyniesie 21. Jednakże ta liczba może ulec zwiększeniu w zależności od ilości zgłoszeń uczniów. Należy także pamiętać, że do szkół na terenie powiatu aplikują również uczniowie spoza jego granic, stanowiąc około 20-30% ogólnej liczby ósmoklasistów.

Starosta podkreśla, że nie ma już obaw o brak miejsc w szkołach. Władze powiatu są gotowe na przyjęcie wszystkich chętnych do nauki na nowy rok szkolny.