23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

RCK

7.06.2024 (piątek) godz. 20.00
BLUES W ADEBARZE: AREK ZAWILIŃSKI – na żywo
Bilety 20 zł (normaly), 10 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Laboratorium Kultury Adebar

W piątek, 07. czerwca gościem Adebaru będzie Arek Zawiliński - autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta posługujący się technikami fingerpicking slide i bottelneck. Gra na różnego typu gitarach ( akustyczna, dobro, lap steel) dogrywa im harmonijką ustną, nadając rytm analogowym urządzeniem stomp box.
Koncertował na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji jak i grywał na ulicach Amsterdamu. Ma za sobą koncerty live w Polskim Radio Gdańsk, Bydgoszcz, Rzeszów. Laureat festiwali min. - FAMA w Świnoujściu, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Zaczarowany Świat Harmonijki (w kategorii gitara) Poznań, Piosenkarnia – Kraków,( występ w studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej). Ponadto, wyróżnienie od starostwa miasta Gorlice (Mosty Starosty - za wybitne osiągnięcia w twórczej interpretacji bluesa, folku i ballady) i Nagrodę Burmistrza Miasta Gorlice w dziedzinie kultury oraz wyróżnienia za organizacje i wspieranie wydarzeń kulturalnych. W ankiecie Kwartalnika Twój Blues, znalazł się w pierwszej piątce wokalistów bluesowych w Polsce za 2022 rok. W 2023 roku zdobył Złoty Kamerton na Festiwalu Polskiej Piosenki „ Kryształowy Kamerton” w Warszawie.

Oficjalne wydawnictwa :
„Tam gdzie zaczyna się mój świat”- Dalmafon 2007
„Blues Dziewięciu” – Dalmafon 2010
„Żelazna” – Flower Rekord 2012
„Na Rozdrożu”- Dalmafon 2015
„Moje buty już tam są” – Dalmafon 2022
„Mój Breakout – Solo Akt” – Capabilities 2023

Fragmenty recenzji:
Magazyn Gitarzysta – Kuba Chmiel: ”Jeśli istnieje coś takiego jak polski blues, to z pewnością Arek Zawiliński wraz z zespołem należą do jego najznamienitszych przedstawicieli.”

Bluesonline: „Arek Zawiliński to klasa sama dla siebie. Autor skończony, pełen doświadczeń, przesiąknięty w równym stopniu poezją co prozą. Zna niejeden dobry folkowy tekst, niejedną melodię i umie z takich światowych cegiełek zbudować solidną budowlę na wskroś polską, bieszczadzką, a jednak uniwersalną. A to sztuka.”

Bilety w cenie 20 (norm.) / 10 (ulg.) będa dostępne do zakupu w dniu koncertu
w Laboratorium Kultury Adebar. Ilość biletów ograniczona. Rezerwacje można składać pod adresem e-mail: lkadebar@gmail.com

8.06.2024 (sobota) godz. 20.00
JAZZ W ADEBARZE: JERZY MAZZOLL & CYPRIAN PAKUŁA – na żywo
Bilety 30 zł (normaly), 20 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Laboratorium Kultury Adebar

8 czerwca w Adebarze o godzinie 20:00 zagra duet muzycznych improwizatorów - Jerzy Mazzoll (klarnet, klarnet basowy) i Cyprian Pakuła (perkusja). Będzie to spotkanie wyjątkowe, ponieważ skupione wokół postaci nietuzinkowej - wybitnego perkusisty, kompozytora, improwizatora i bandleadera - Tonego Oxley'a. Była to czołowa postać brytyjskiej oraz europejskiej sceny improwizowanej. Artysta współpracował z największymi - mi.in. Derekiem Bailey'em czy Evanem Parkerem. Panowie swoimi wspólnymi siłami utworzyli wytwórnię Incus.
Tony w ostatnich latach życia intensywnie współpracował z pianistą oraz kompozytorem - Cecilem Taylorem, pionierem free jazzu, jednym z największych intelektualistów i wizjonerów muzycznych. Tego wieczoru wybrzmią dźwięki poświęcone pamięci oraz inspirowane genialną postacią Tonyego Oxleya.

Bilety w cenie 30 (norm.) / 20 (ulg.) będą możliwe do zakupienia w dniu koncertu. Rezerwacje prosimy zgłaszać pod adres mailowy: lkadebar@gmail,com

Krótkie info o muzykach:

Jerzy Mazzoll
Uważany za jednego z najciekawszych klarnecistów w Polsce (Jazz Forum). Kompozytor, basklarnecista i improwizator. Wykorzystuje w swojej grze zarówno elementy klasyki jak i muzyki współczesnej; reprezentuje linię jazzowych klarnecistów: Jimmy Giufree czy Eric Dolphy. Ma na swoim koncie współpracę z wieloma znakomitymi postaciami europejskiego jazzu: Peter Brötzmann, Bogusław Schaeffer, Kazuhisa Uchihashi, Tomasz Stańko, Django Bates, Alfred Harth, Shoji Hano, Olga Szwajgier, Roscoe Mitchell, Fred Frith, Tony Oxley – ten ostatni, znany perkusista, wyprodukował płytę Mazzolla „Newborn” trio Perplex: Mazzoll - Chastka – Hölker, wydaną w Europie Zachodniej.

Cyprian Pakuła
Szczeciński perkusista, uczeń szkoły muzycznej. Mimo młodego wieku współpracował z muzykami o ustalonej renomie, m.in.: Mikołaj Trzaska, Jerzy Mazzoll, Olo Walicki, Marek Kazana, Tomasz Chyła czy Anna Gadt. Interesuje go zarówno jazz jak i współczesna muzyka awangardowa. Inspiracją dla niego są wielcy innowatorzy nowoczesnego jazzu lat 60-tych tacy jak Elvin Jones, Tony Williams, Rashied Ali czy Andrew Cyrille. Nie stroni od niecodziennych brzmień w nietypowych składach personalnych. W muzyce ceni sobie swobodę, otwartość oraz chęć podążania cały czas naprzód.