24 lutego 2024    |    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest
24 lutego 2024
    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest

Czujnik czadu uratował sześć osób

W nocy, w budynku przy ul. Cichej w Gościnie, czujnik czadu obudził rodzinę. Głośny alarm wyrwał z łóżek ludzi, choć pozornie nic się nie działo. Jednak wewnątrz już działał cichy zabójca: niewidzialny i niewyczuwalny tlenek węgla. Czad osiągnął wartość alarmową. Na miejsce przybyli ratownicy, w tym strażacy z OSP Gościno. Pomiar czadu wykazał zagrożenie. Jedna osoba potrzebowała pomocy ratowników medycznych. Dzięki czujnikowi wszyscy na czas zostali ewakuowani. Powodem powstania czadu był wybrany popiół z pieca, który wyrzucony na zewnątrz nadal się spalał.

Czujnik czadu reaguje już w momencie wykrycia zagrożenia, które może stać się niebezpieczne. W przypadku braku prawidłowego odprowadzania spalin np. z piecyka gazowego, zbyt szczelnej wentylacji, która nie doprowadza świeżego powietrza, czas ekspozycji człowieka na tlenek węgla podczas snu może być zabójczy. Z każdą godziną, wartość stężenia czadu w powietrzu rośnie, powodując wzrost zatrucia. Każdy oddech człowieka najpierw zatruwa, powodując objawy osłabienia, apatii, utraty orientacji, wreszcie utraty przytomności, zapaści i śmierci. Gdy człowiek śpi, jest nieświadomy tego procesu. Im większe stężenie czadu, tym sytuacja stacje się bardzo groźna. Dlatego tak ważne są czujniki czadu, co pokazuje przykład rodziny z Gościna.