Overcast Clouds

7°C

Kołobrzeg

24 lutego 2024    |    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest
24 lutego 2024    
    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czujnik czadu uratował sześć osób

W nocy, w budynku przy ul. Cichej w Gościnie, czujnik czadu obudził rodzinę. Głośny alarm wyrwał z łóżek ludzi, choć pozornie nic się nie działo. Jednak wewnątrz już działał cichy zabójca: niewidzialny i niewyczuwalny tlenek węgla. Czad osiągnął wartość alarmową. Na miejsce przybyli ratownicy, w tym strażacy z OSP Gościno. Pomiar czadu wykazał zagrożenie. Jedna osoba potrzebowała pomocy ratowników medycznych. Dzięki czujnikowi wszyscy na czas zostali ewakuowani. Powodem powstania czadu był wybrany popiół z pieca, który wyrzucony na zewnątrz nadal się spalał.

Czujnik czadu reaguje już w momencie wykrycia zagrożenia, które może stać się niebezpieczne. W przypadku braku prawidłowego odprowadzania spalin np. z piecyka gazowego, zbyt szczelnej wentylacji, która nie doprowadza świeżego powietrza, czas ekspozycji człowieka na tlenek węgla podczas snu może być zabójczy. Z każdą godziną, wartość stężenia czadu w powietrzu rośnie, powodując wzrost zatrucia. Każdy oddech człowieka najpierw zatruwa, powodując objawy osłabienia, apatii, utraty orientacji, wreszcie utraty przytomności, zapaści i śmierci. Gdy człowiek śpi, jest nieświadomy tego procesu. Im większe stężenie czadu, tym sytuacja stacje się bardzo groźna. Dlatego tak ważne są czujniki czadu, co pokazuje przykład rodziny z Gościna.


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama