21 lutego 2024    |    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus
21 lutego 2024
    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Uważajcie na sople i inne niespodzianki na dachach

Zima to śnieg i mróz. Z tym ostatnich, zwłaszcza teraz, bywa różnie. W konsekwencji, w dzień mamy raz 0 stopni, a bywa, że temperatura jest dodatnia. Ale w nocy termometry pokazują mniej niż 0 stopni. To powoduje topnienie i zamarzanie wody. Tak powstają nawisy i sople na dachach, parapetach i innych wystających elementach budowli. Takim skrajnym przypadkiem jest kołobrzeska bazylika, na dzwonnicy której powstają ogromne sople, a w dodatku spada śnieg. Wokół murów gotyckiej świątyni rozwieszone są taśmy, ze względu na zagrożenie, jakie stwarzają takie wytwory na wysokości 42 metrów.

Warto pamiętać, że za bezpieczeństwo wokół obiektów budowlanych odpowiadają ich właściciele. Warto usuwać śnieg na bieżąco i sprawdzać, czy nic przechodniom nie grozi z góry.