Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

24 czerwca 2024    |    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
24 czerwca 2024    
    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Udział kołobrzeskich krótkofalowców w ogólnoświatowych zawodach

Działające w Kołobrzegu Bałtyckie Stowarzyszenie Krótkofalowców rozpoczęło wiosenny sezon z wysokiego pułapu. W miniony weekend członkowie BSK wystartowali w ogólnoświatowych zawodach krótkofalarskich pod nazwą: CQ World Wide WPX-Contest (SSB).
Na zaproszenie kolegów – członków BSK, pojechaliśmy do Pałacu nad rzeką Młynówką w Trzebiatowie. Dzięki przychylności pani dyrektor Renaty Teresy Korek, mogliśmy z tej lokalizacji wziąć udział w zawodach.

Dlaczego Trzebiatów, a nie Kołobrzeg ktoś się może zapytać. Po pierwsze, w pałacowym parku było sporo miejsca, aby bez przeszkód zamontować kilka anten, a po drugie obiekt jest oddalony od domostw na tyle, aby wszelkie urządzenia, zasilacze, a nawet żarówki ledowe, nie zakłócały pracy w eterze. Niestety nasze kołobrzeskie kluby są umiejscowione w zwartej zabudowie i są podatne na zakłócenia od urządzeń działających w pobliżu – a w wypadku zawodów SSB (czyli na fonii) każde zakłócenie obniża jakość sygnału i daje mniejsze szanse na lepszą lokatę. Podczas zawodów w wersji cyfrowej, zawsze pracujemy z naszych kołobrzeskich klubów, bo działamy tylko na wąskim wycinku pasma.

Po rozłożeniu anten i sprawdzeniu sprzętu, ekipa podzieliła się na zespoły i przystąpiła do działania. Zawody trwają 48h bez przerwy, więc część ekipy robiła łączności a reszta odpoczywała. Najlepiej się pracuje w nocy, ponieważ sygnały są mocne i jest mniejszy tłok w eterze. Zrobić łączność z Marokiem, Kazachstanem, Walią czy Chorwacją nie ma problemu i nie trzeba się „wbijać” pomiędzy inne stacje, które również wołają w tym samym czasie. Ponadto wieczorem i nocy ją warunki pozwalające na łączność z polskimi stacjami. Dzieje się dlatego, że odbijamy sygnał od niższych warstw jonosfery, który trafia bliżej. Jako ciekawostkę dodam, że udało mi się nawiązać łączność z kolegą startującym również w tych zawodach – z Rościęcina pod Kołobrzegiem – to była najbliższa złapana stacja.
Podczas zawodów zrobiliśmy 327 łączności ze stacjami z Europy, Azji, Afryki oraz Ameryki Płn. i Indonezji. Teraz trzeba wysłać zestawienie łączności do organizatora. Następnie będziemy czekać na przypisanie poszczególnych punktów do łączności, zależnych od tego gdzie dana stacja się znajduje i na jakim paśmie ją wykonano. I wtedy otrzymamy informację, które miejsce nasza kołobrzeska stacja zajęła.
Operatorzy naszej kołobrzeskiej stacji ze znakiem HFøZZ w zawodach: Wiesław SP1EG, Zbigniew SP1F, Sławek SQ1FYY i Tomek SP1ZX.

Korzystając z okazji, odwiedzali nas koledzy krótkofalowcy, podpatrywali pracę i dzielili się swoimi doświadczeniami. A oprócz tego dla zgromadzonych kolegów – dwóch operatorów Krzysiek SP1MVG i Andrzej SQ1GU – podzielili się swoimi doświadczeniami z pracy WWFF, czyli najprościej mówiąc z krótkofalarskich wypraw do przeróżnych parków narodowych i krajobrazowych na całym świecie.
Na zakończenie mogę powiedzieć, że teraz czekamy na ogłoszenie wyników, jednak już planujemy kolejne starty w zawodach, aby było wiadomo że w Kołobrzegu działają prężnie krótkofalowcy i zajmują dobre lokaty w ogólnoświatowych zawodach.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama