28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

O likwidacji Słoneczka i hipokryzji PiS [wideo]

W poniedziałek w siedzibie Uzdrowiska Kołobrzeg odbyło się spotkanie z dziennikarzami, które było odpowiedzią na sobotnią konferencję, zorganizowaną przez członków PiS i posła Czesława Hoca (przeczytaj). Dziś Anna Bańkowska poinformowała, że likwidacja szkoły przy Słoneczku nastąpiła legalnie, co potwierdził minister Przemysław Czarnek. Prowadzono rozmowy z posłem Hocem, aby zorganizować spotkanie z prezesem NFZ, na którym miały być przedstawione propozycje zmian stawek i zasad przyjmowania dzieci do uzdrowisk. Chodziło między innymi o skrócenie czasu pobytu w uzdrowisku. Obecne przepisy pochodzą z lat 60. Na konferencji zasugerowano członkom Prawa i Sprawiedliwości, że skoro mają swoje obiekty w mieście: MSW, Chalkozyn czy Holtur, aby tam otwarto szkołę Słoneczka. Województwa Zachodniopomorskiego nie stać na prawie milionowe dopłaty za tak zwane "niedojazdy".

Prezes Uzdrowisk Mateusz Korkuć przedstawił dziennikarzom koszty prowadzenia Słoneczka. Samo użytkowanie wieczyste to rocznie 1 mln zł. Z sanatorium zaczęto korzystać jak z ośrodka kolonijnego, prawie pełne obłożenia odnotowano w miesiącach czerwiec - wrzesień. W pozostałych miesiącach przebywało tu około 20 dzieci miesięcznie. Sama obsługa to minimum 26 osób. To lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, obsługa kuchni i osoby sprzątające. Dodatkowo prawie 20 osób zatrudnionych w placówce szkolnej. Wynagrodzenia niektórych pracowników sięgały tylko minimalnej krajowej. Za takie pieniądze nikt nie chciał tutaj pracować - dodawał Korkuć. Płace nie są nawet pokrywane z dojazdów dzieci, nie mówiąc o ogrzewaniu, mediach i podatkach. Pracownicy nie chcą pracować bez wynagrodzenia, spore siły są angażowane, a dzieci jest mało. NFZ nie płaci za „niedojazdy” ani gotowość obiektu do przyjęcia dzieci. Skierowań jest coraz mniej, a do utrzymania 6 pawilonów.

Na spotkaniu z dziennikarzami głos zabrał również poseł Marek Hok, który mówił, że konferencje zwołali posłowie partii, która rządzi krajem, niszczy kraj, a z dnia na dzień Polakom żyje się coraz trudniej, partii, która rządzi 8 lat również w ochronie zdrowia, a skarżą się, że marszałek nie chce z nimi rozmawiać. Gdzie panowie jesteście, jeśli chodzi o opiekę osób z niepełnosprawnością? Czy rozmawialiście z koczującymi 3 tygodnie na podłodze sejmu? Koczowali rodzice osób niepełnosprawnych. Na wille + są pieniądze, na rozdawanie środków dla kolesi. Gdyby chociaż część tych pieniędzy przeznaczyć na służbę zdrowia i leczenie, dziś nie byłoby tylu problemów. Od 8 lat rządzicie, skończcie z hipokryzją i kłamstwem. Przykład Kołobrzegu - jest największym uzdrowiskiem w Polsce, które jest bardzo dobrze zarządzane, miesięcznie kierowanych jest tu 1300 osób.

Na zakończenie konferencji członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska przekazała, że poseł Czesław Hoc jest od 2020 roku członkiem parlamentarnego zespołu lecznictwa uzdrowiskowego. Do dziś odbyły się tylko 2 spotkania... Dodatkowo okazuje się, że najbliższy wolny termin do poradni endokrynologicznej to 10 maj 2028 rok. Panie pośle Hoc obiecywaliście, że ludzie nie będą oczekiwali w kolejkach, zróbcie coś z tym - skwitowała Bańkowska.

Więcej w materiale wideo.