18 kwietnia 2024    |    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
18 kwietnia 2024
    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Miasto chce skreślić amfiteatr z rejestru zabytków

W 1925 roku powstał w Kołobrzegu amfiteatr. Zbudowano go na reliktach Fortu Wilczego, który powstał w 1807 roku. Po wojnie, obiekt uruchomiono w latach 60-tych XX wieku. Zaprojektował go inż. Janusz Kirszak. Obiekt jest znany przede wszystkim z czasów Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. W 2013 roku postanowiono poprawić zapisy w rejestrze zabytków. Chodziło o to, że pod jednym numerem były dwa zabytki jako forty w parku przymorskim: amfiteatr i Szaniec Kamienny. Przy okazji, z rejestru wykreślono zabytkowe elementy amfiteatru, w tym wały zewnętrzne i fragment zachowanej tzw. kaponiery. W rejestrze zabytków pozostawiono za to architekturę z latach 60-tych XX wieku. W 2013 roku, przeciwko takiej decyzji protestowało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Urząd Miasta Kołobrzeg nie widział wtedy problemu.

Problem powstał teraz, gdy okazało się, że w rejestrze jest coś, co być nie powinno, a miasto chce to wyremontować i to kapitalnie. Okazało się, że aby zaoszczędzić czas i pieniądze, trzeba amfiteatr skreślić z rejestru. W środę, w obiekcie pojawili się przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którzy przyznali miastu rację. Czy jednak na wykreślenie zgodzi się minister, skoro 4 lata temu nie chciał zmian? Nie jest tego pewien Jerzy Wolski, zastępca prezydenta miasta ds. gospodarczych. Miasto zamierza zainwestować w obiekt spore środki finansowe i liczy jednak na przychylność ministerstwa.