23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Bursztynowa Melpomena w RCK

W Regionalnym Centrum Kultury odbył się  I Przegląd Małych Form Teatralnych "Bursztynowa Melpomena", w którym uczestniczyli uczniowie kołobrzeskich szkół podstawowych. Patronat honorowy nad konkursem objęła prezydent Anna Mieczkowska. Organizatorem teatralnego wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marynarzy Polskich w K"ołobrzegu.

Główne cele konkursu to: zaprezentowanie wybranych legend związanych z tematyką morską, zaznajomienie dzieci z miejscowymi legendami, popularyzacja sztuki teatralnej oraz promowanie dziedzictwa kulturowego oraz miasta Kołobrzeg.

W Przeglądzie udział wzięło 184 uczniów z 7 szkół podstawowych i placówek oświatowych. Komisja konkursowa w składzie: Mariola Niewiadomska, Monika Dziedzic, Elżbieta Downarowicz, oceniła m.in. ogólny wyraz artystyczny czy umiejętności warsztatowe aktorów w zakresie języka, kultury słowa, gestu i ruchu scenicznego oraz wyłoniła zwycięzców w kategorii klas I-III i w kategorii klas IV-VIII.

KATEGORIA KLAS III-IV

- I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Bohaterów I Armii Wojska Polskiego
- II miejsce – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ,,Okruszek”
- III miejsce ex aeqvo – Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zjednoczonej Europy
                                 Szkoła Podstawowa nr 8 im. kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza
                                 Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marynarzy Polskich

KATEGORIA KLAS IV-VIII
- I miejsce ex aeqvo – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Bohaterów I Armii Wojska Polskiego
                               Szkoła Podstawowa nr 5 im. Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła

- wyróżnienie ex aeqvo – Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Chrobrego
                                   Szkoła Podstawowa nr 8 im. kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza

Przyznano również nagrody indywidualne dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora  w kategorii klas I-III dla Adama Kozakowskiego i Zofii Leszczyńskiej (SP4) oraz w kategorii klas IV-VIII dla Marianny Lubińskiej (SP4) i Mikołaja Pietraszki (SP5).

Nagrodzeni uczestnicy otrzymali statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez gminę miasto Kołobrzeg oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Marynarzy Polskich w Kołobrzegu. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Dni Kołobrzegu, oraz ubiegania się naszego miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Opracowanie: Beata Kalota