Overcast Clouds

18°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Miasto zrobiło "strefę zamieszkania", czy słusznie?

Napisał do nas czytelnik, którego - jak widać - zirytował fakt utrudniania przez miasto parkowania byle gdzie i byle jak, byle ominąć postój w strefie płatnego parkowania: "Nasze miasto kolejny raz "wyszło naprzeciw" kierowcom, którzy nie mają ochoty płacić za postój, szczególnie w sytuacji kiedy parkują, aby dostarczyć dziecko na zajęcia pozalekcyjne lub zwyczajnie pójść na spacer po swoim mieście i za to nie płacić... Miasto postawiło zupełnie bez sensu znak strefy zamieszkałej D-40. Tylko po to, aby nie można było parkować za darmoszkę i aby posłusznie płacić z ukłonem z parkomacie. Cały odcinek ma ok 40 m i - oprócz żab - nic tamtędy nie chodzi ! A już na pewno nie dzieci! Mam wrażenie, że w skazanej strefie zamieszkałej pomieszkuje jedynie bezmyślność i pazerność...  Tylko czyja?" - pyta czytelnik. Postanowiliśmy sprawdzić.

Czytelnik nadesłał nam zdjęcia wspomnianego miejsca, to droga gruntowa bez nazwy odchodząca na południe od ul. Przesmyk, czyli w okolicach "Arki". W tym miejscu, wzdłuż ul. Przesmyk, miasto nie tylko wyznaczyło i wykonało miejsca postojowe, wydając na to publiczne pieniądze. Ponieważ tych miejsc w strefie uzdrowiskowej "A" nie ma zbyt dużo, wprowadzono tam, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Kołobrzeg, obszar strefy płatnego parkowania. Poza wakacjami, w tym miejscu w dzień powszedni raczej nie ma dzikich tłumów, czyli da się zaparkować, ale trzeba za to zapłacić. Za to w weekend, można tam parkować "za darmoszkę", parkowanie jest bezpłatne. Ale jest pewien problem, bo w weekend w to miejsce zjeżdża się cała Polska. Z tego miejsca, odległość w linii prostej do plaży to 271 metrów.

Fani parkowania "za darmoszkę" znaleźli rozwiązanie. Zaczęli parkować wszędzie wokół, niszcząc zieleń, blokując przejazdy oraz drogi pożarowe. Magistrat najpierw ustawiał słupki - tak, słupki w naszym mieście bywają słynne - aby uchronić niszczenie zieleni i parkowania byle jak i byle gdzie. Zdało to egzamin tylko przez chwilę, bo pojazdy parkowały już na drodze, utrudniając korzystanie z nieruchomości położonych na jej przebiegu. I to dlatego, jak wyjaśnia Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta, ustawiono tam znak D-40, oznaczający strefę zamieszkania. Miasto, jak nam wyjaśniono, zrobiło to oficjalnie, na własnej drodze, zgodnie z regulacjami. Znak ten bowiem w swojej prostocie zawiera kilkanaście informacji, w tym zakazuje postoju w miejscach do tego niewyznaczonych. A to, jak ustaliliśmy, pozwala strażnikom miejskim na szybkie odholowywanie pojazdów, które blokują przejazd w tym miejscu.

Nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy znak D-40 można ustawić opcjonalnie w miejscu, gdzie nikt nie mieszka. Z przepisu wynika, że to sam znak tworzy strefę, w której obowiązują określone przepisy. W internecie wskazuje się, że w strefie określone uprawnienia uzyskują piesi, ale nie tylko. Natomiast de facto to strefa, w której obowiązują inne rygory. Miasto ustawiło też znak D-41, oznaczający koniec tej strefy i obejmuje on tylko drogę, bez żadnych domów. Być może, gdyby objąć obowiązywaniem tego znaku większą część nieruchomości, miałoby to podłoże inne, niż regulacyjne. Natomiast w Kołobrzegu mamy inne miejsce, gdzie znajduje się strefa zamieszkania, która jest de facto obszarem usługowo-handlowym, a jest nią ul. Matejki. Pieszych tam jak na lekarstwo. Znak D-40 zobowiązuje także do poruszania się z prędkością 20 km/h. Ulica Matejki ma ponad 500 metrów. Całkowity czas przejazdu powinien wynosić więc 90 sekund. Tyle, że nikt się do tego nie stosuje...

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama