Overcast Clouds

7°C

Kołobrzeg

24 lutego 2024    |    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest
24 lutego 2024    
    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Wielkie inwestycje i opóźnienia - jak powstają?

Na naszym portalu pojawiają się komentarze dotyczące miejskich inwestycji. Z jednej strony skupiają się one na tym, że w pewnej części wykonują je zaledwie dwie firmy, z drugiej, w określeniu do jednego konsorcjum, skupiają się na fakcie, że realizowane inwestycje są opóźnione. Postanowiliśmy się tym opóźnieniom przyjrzeć, ale najpierw kilka słów komentarza.

Miejskie inwestycje realizowane są na bazie publicznych przetargów, czyli powszechnie ogłaszanych, na tych samych zasadach i z informacją o wyborze najlepszej oferty. Obecnie, elementy te realizowane są zdalnie w oparciu o platformę zamówień publicznych. Niestety, problemem jest kwestia wykonawców. Mówiąc krótko i to widać po Kołobrzegu, nie ma zainteresowania frontem robót publicznych, często problematycznych, różnie przygotowanych. Wykonawcy nie zawsze chcą się użerać a to z procedurami, a to z gminnymi ekspertami, czy wreszcie wyceną robót dodatkowych i wszystkich innych kwestii. Konsekwencją jest to, że część inwestycji czeka na realizację, a przetargi są ogłaszane kilka razy.

Niektórzy wybrani czytelnicy skupili się na WSK Konsorcjum, wykonawcy części inwestycji. Wskazywano na podejrzane ich zdaniem przedłużanie się wykonywanych inwestycji. W tej sprawie do kołobrzeskiego magistratu zwróciliśmy się już jakiś czas temu. Z odpowiedzią musieliśmy zaczekać ze względu na urlopy i chorobowe pracowników. Wreszcie jednak nadeszła. Nasze pytania dotyczyły inwestycji realizowanych przez wskazaną firmę, a także występujących w ich trakcie opóźnień, trwania tych opóźnień oraz przyczyn. Poprosiliśmy też wykaz ewentualnych kar umownych. Wskazany wykonawca realizował następujące zadania:

1. Przebudowa Adebaru: "Pierwotny termin był na 20.05.2022 r. Potem były dwa aneksy. Najpierw do 17.09. - przez studnię i roboty dodatkowe, potem do 01.12.2022 r. - przy pracach nad wykończeniem okazało się, że miejscami trzeba przy podłogach porobić dodatkowe prace. Jak to przy tak starym budynku".

2. Przebudowa pomieszczeń w SP 5: "Prace miały się zakończyć 17.12.2021, aneks wydłużył je o 3 tygodnie do 07.01.2022 - powodem były roboty dodatkowe".

3. Budowa strzelnicy przy Hali Milenium: "Termin zakończenia to 20.01.2023, aneks wydłużył prace do 17.04.2023 - tu był odkryty fundament, który trzeba było skuć, a wcześniej uzyskać ekspertyzę".

4. Przebudowa budynku Przedszkola Miejskiego Nr 1: "Tu wyszły niezamierzone prace dodatkowe. Był aneks wydłużający termin do 29.09.2022 r. Pierwotnie miało się zakończyć z końcem sierpnia".

5. Rozbudowa Żłobka Krasnal: "Trwa. Jest aneks. Pierwotna data to 02.12.2023, po aneksie 28.12.2023. Tu już na samym początku trzeba było poprawić projekt w elemencie palowania".

6. Renowacja Baszty Lontowej: "Pierwotny termin to 03.08.2023 r. Po aneksie to 15.11.2023. Powodem są odkryte podczas prac zamurowane okna i wymiana iluminacji".

7. Modernizacja podłogi i oświetlenia w sali gimnastycznej w SP 8: "Termin to 22.09.2023, jednak z uwagi na konieczność wymiany rur CO, które są pod podłogą, a okazało się, że są w złym stanie technicznym, termin przesunięto na 30.11.2023. Prace są zakończone, jeszcze tylko zostaną zamontowane drabinki na ścianach".

W powyższym opisie nie widać jakichś wydarzeń nadzwyczajnych, które rzutowałyby na ocenę wykonywanych zadań. Zwłaszcza w przypadku obiektów zabytkowych prace dodatkowe czy zdarzenia nieprzewidziane mają miejsce bardzo często, gdyż są zagadnienia, które wychodzą dopiero podczas trwania inwestycji.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama