29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

XIV Turniej szachowy o Puchar Pana Cogito

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w sobotę 19 listopada2022r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Kołobrzegu rozegrano XIV Ogólnopolski Turniej Szachowy o "Puchar Pana Cogito”, którego organizatorem był Gminy Klub Szachowy Solny.

Zawody były poświęcone pamięci jednemu z największych polskich poetów XX wieku – Zbigniewa Herberta. Celem turnieju szachowego, obok propagowania i popularyzacji szachów, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, jest też upamiętnienie twórczości Herberta. Właśnie ten poeta jest patronem turnieju, bo ma dla szachisty przesłanie, jest symbolem myślenia, rozwijania umysłu. Uroczystego otwarcia turnieju dokonała Pani Ilona Grędas - Wójtowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Kołobrzeg.

Postać patrona turnieju przybliżył wszystkim Pan Wojciech Czaplewski, a bardzo piękny wiersz "Pudełko zwane wyobraźnią” wyrecytowała Zofia Pryć, po czym 59 startujących rozpoczęło 9 rundowy turniej szachowy. Zawody zgromadziły na starcie wielu szachistów z międzynarodowymi tytułami, z którymi mieli okazję zagrać też początkujący zawodnicy w różnym wieku. Szachy są sportem dla wszystkich i tak najmłodszy zawodnik turnieju miał niespełna 7 lat a najstarszy ponad 80 !
Rywalizacja w tegorocznych zawodach była bardzo wyrówna. Pierwsze trzy osoby uzyskały po 7,5 punktu z 9 rund i o kolejności zadecydowała punktacja pomocnicza.

Ostatecznie pierwsze miejsce zajął Mistrz Fide Wojciech Reza z klubu SzUKS Gostmat Gostynin, drugie miejsce przypadło Arcymistrzyni Julii Antolak z Solnego Grzybowo, a trzecie miejsce na podium zajęła Mistrzyni Międzynarodowa Aleksandra Lach z klubu UKS "21 Podlesie" Katowice. Kolejne miejsca zajęli: Franciszek Bochniak - Hetman Koszalin, Filip Cukrowski - UKS Rodło Opole, Mikołaj Gbiorczyk - Gryf Szczecin, Aleksander Kumala - MKSz Gryf Dębica, Kamil Plichta - UKS "21 Podlesie" Katowice, Miłosz Rogala - Solny Grzybowo, a pierwszą dziesiątkę zamknął Dymitr Zarzecki z Karlina.

W kategorii dziewcząt do lat 8 najlepsza była Antonina Koniszewska z Solnego Grzybowo, chłopców do lat 8 - Piotr Werema również z Solnego.

Do lat 14 najlepszą zawodniczką była Hanna Arabas - Solny Grzybowo a wśród chłopców Franciszek Bochniak - Hetman Koszalin

Najlepszą kobietą w turnieju była reprezentantka Solnego - Julia Antolak, a wśród seniorów powyżej 60 lat Pan Jerzy Walawicz.

Turniej tradycyjnie odbył się w bardzo sympatycznej atmosferze i przy niezmiennie dużej frekwencji. Nagrody w turnieju ufundowane zostały przez Miasto Kołobrzeg, Firmę Almako, oraz Klub Szachowy Solny.