29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Świetna promocja Mundurowego Rataja

W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych w Zespole Szkół im. Macieja Rataja zorganizowany został Dzień Otwarty. Przybyłym uczniom klas gimnazjalnych i podstawowych zaprezentowana została oferta szkoły w zakresie szkolnictwa zawodowego – Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych.

Absolwent kierunku Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych wykonuje zadania związane z planowaniem, organizacją, koordynacją oraz nadzorowaniem prac lotniskowych służb operacyjnych, a także współpracuje ze służbami żeglugi powietrznej oraz podejmuje działania związane z ochroną i bezpiecznym funkcjonowaniem portów lotniczych. Technik lotniskowych służb operacyjnych powinien biegle posługiwać się dwoma językami obcymi zawodowymi, w tym obowiązkowo językiem angielskim.

Miejscem pracy są lotniska oraz porty lotnicze. Do podstawowych cech osobowościowych, jakie powinien posiadać pracownik w trym zawodzie, należą: zdolność organizacji działań, umiejętność negocjacji, łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, zwłaszcza w zakresie podejmowania decyzji, a także aktywność, przejawiająca się w samodzielnym podejmowaniu działań oraz właściwym reagowaniu w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia osób oraz mienia w porcie lotniczym.

W ramach programu Erazmus + uczniowie w przyszłe wakacje oraz wakacje w roku szkolnym 2018/2019 wezmą udział w stażu na lotnisku w Saragossie w Hiszpanii.

Absolwenci mogą podjąć pracę w portach lotniczych lub podjąć studia na kierunkach lotniczych:
• Zarządzanie portami lotniczymi,
• Bezpieczeństwo i ochrona lotnisk,
• Zarządzanie bezpieczeństwem w lotnictwie,
• Zarządzanie kryzysowe.

Zespół Szkół im. Macieja Rataja to nie tylko technikum. Nasze licea ogólnokształcące oprócz kształcenia ogólnego oferują młodzieży poznanie zawodów w klasach : wojskowej, policyjnej, straży pożarnej, straży granicznej. Od roku szkolnego 2017/2018 Szkoła jako jedna z 57 w kraju a 3 w województwie zachodniopomorskim bierze udział w „Pilotażowym programie Ministerstwa Obrony Narodowej wspierającym klasy mundurowe”.

Waldemar Dołowy
Fot. Patrycja Biełoszycka