Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

24 czerwca 2024    |    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
24 czerwca 2024    
    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Odsłonięcie głazów upamiętniających powstanie Dębicy i Leszczyna

W sobotę, 30 lipca 2022 roku, podczas pikniku ekologicznego, odsłonięto tablice okolicznościowe upamiętniające powstanie miejscowości Dębica i Leszczyn. Daty „wyryte” na tablicach są oczywiście symboliczne i wskazują na rok, w którym ukazała się pierwsza informacja pisana o tych miejscowościach.

Nazwa miejscowości Dębica u M. Vollacka pojawia się jako Damysz w roku 1321, jednakże A. Chludziński nazwę tej wsi zauważa dużo wcześniej , bo już w dokumencie z 1282 roku, zapisanej jako Dampfno. I taki właśnie rok widnieje na odsłoniętej tablicy. Lestzin to pierwsza nazwa Leszczyna, która to nazwa pojawia się po raz pierwszy w źródłach właśnie w roku 1269. Nazwa Leszczyn pochodzi od leszczyny. W Dębicy i Leszczynie znajdowane były ślady działalności człowieka, a co za tym idzie i zapewne grodzisk  dużo starszych. Jak wskazuje Vollack, to właśnie w Leszczynie został odkryty grobowiec z około 500 roku przed naszą erą, a w Dębicy trzy noże krzemienne z epoki kamienia.

Nasze Stowarzyszenie  Historyczne „Dębosz” przygotowało informację o historii Dębicy oraz Leszczyna. Zaprezentowaliśmy stare zdjęcia i pocztówki ukazujące dawnych mieszkańców, ich życie codzienne, ale również uroczystości i wydarzenia.
Jedna z plansz poświęcona była szczególnemu odkryciu w Leszczynie. Na obrzeżach wsi, „Dębosz” wraz z Grupą Eksploracyjo – Poszukiwawczą „Parsęta”  z Kołobrzegu odnalazł berło sztyletowe. Jest to największe znalezisko przedmiotu użytkowego  w gminie Rymań z epoki brązu. Berło datowane jest na lata 2300-1600 przed naszą erą.

Niewątpliwie, możliwość zaprezentowania historii  szerszemu gronu,  w czasie czy to pikników czy innych uroczystości, powoduje poszerzanie naszej wiedzy a nader często rozwikłaniu niejednej tajemnicy czy legendy.  Wracając do sobotniej uroczystości, na odnotowanie zasługuje fakt, że obydwa kamienie wraz z pamiątkowymi tablicami ufundowały poszczególne sołectwa. Oficjalnego odsłonięcia dokonał Wójt Gminy Rymań Mirosław Terlecki, przewodnicząca Rady Gminy Rymań Anna Dworek wraz z Paniami radnymi Małgorzatą Andrusiów i Małgorzatą Meszczyk oraz sołtysi: Dębicy Kamila Sandomierska, Leszczyna Marek Sosnowski. Historia Leszczyna i Dębicy jest ze sobą nierozerwalnie związana, co zaprezentowała zebranym  w opowieści a może legendzie, swojego autorstwa, Alina Kornecka.

Na koniec, ksiądz proboszcz Józef Ciupiński wraz z zebranymi, odmówił modlitwę za obecnych i dawnych mieszkańców Dębicy i Leszczyna. Głównym organizatorem pikniku był GOK Rymań wraz z sołectwem Dębica i Leszczyn. Głównym  sponsorem pikniku była firma PreZero z Mirowa.

Darek Pułło
Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz”

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama