W sobotę, 30 lipca 2022 roku, podczas pikniku ekologicznego, odsłonięto tablice okolicznościowe upamiętniające powstanie miejscowości Dębica i Leszczyn. Daty „wyryte” na tablicach są oczywiście symboliczne i wskazują na rok, w którym ukazała się pierwsza informacja pisana o tych miejscowościach.
Nazwa miejscowości Dębica u M. Vollacka pojawia się jako Damysz w roku 1321, jednakże A. Chludziński nazwę tej wsi zauważa dużo wcześniej , bo już w dokumencie z 1282 roku, zapisanej jako Dampfno. I taki właśnie rok widnieje na odsłoniętej tablicy. Lestzin to pierwsza nazwa Leszczyna, która to nazwa pojawia się po raz pierwszy w źródłach właśnie w roku 1269. Nazwa Leszczyn pochodzi od leszczyny. W Dębicy i Leszczynie znajdowane były ślady działalności człowieka, a co za tym idzie i zapewne grodzisk dużo starszych. Jak wskazuje Vollack, to właśnie w Leszczynie został odkryty grobowiec z około 500 roku przed naszą erą, a w Dębicy trzy noże krzemienne z epoki kamienia.
Nasze Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” przygotowało informację o historii Dębicy oraz Leszczyna. Zaprezentowaliśmy stare zdjęcia i pocztówki ukazujące dawnych mieszkańców, ich życie codzienne, ale również uroczystości i wydarzenia.
Jedna z plansz poświęcona była szczególnemu odkryciu w Leszczynie. Na obrzeżach wsi, „Dębosz” wraz z Grupą Eksploracyjo – Poszukiwawczą „Parsęta” z Kołobrzegu odnalazł berło sztyletowe. Jest to największe znalezisko przedmiotu użytkowego w gminie Rymań z epoki brązu. Berło datowane jest na lata 2300-1600 przed naszą erą.
Niewątpliwie, możliwość zaprezentowania historii szerszemu gronu, w czasie czy to pikników czy innych uroczystości, powoduje poszerzanie naszej wiedzy a nader często rozwikłaniu niejednej tajemnicy czy legendy. Wracając do sobotniej uroczystości, na odnotowanie zasługuje fakt, że obydwa kamienie wraz z pamiątkowymi tablicami ufundowały poszczególne sołectwa. Oficjalnego odsłonięcia dokonał Wójt Gminy Rymań Mirosław Terlecki, przewodnicząca Rady Gminy Rymań Anna Dworek wraz z Paniami radnymi Małgorzatą Andrusiów i Małgorzatą Meszczyk oraz sołtysi: Dębicy Kamila Sandomierska, Leszczyna Marek Sosnowski. Historia Leszczyna i Dębicy jest ze sobą nierozerwalnie związana, co zaprezentowała zebranym w opowieści a może legendzie, swojego autorstwa, Alina Kornecka.
Na koniec, ksiądz proboszcz Józef Ciupiński wraz z zebranymi, odmówił modlitwę za obecnych i dawnych mieszkańców Dębicy i Leszczyna. Głównym organizatorem pikniku był GOK Rymań wraz z sołectwem Dębica i Leszczyn. Głównym sponsorem pikniku była firma PreZero z Mirowa.
Darek Pułło
Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz”
Odsłonięcie głazów upamiętniających powstanie Dębicy i Leszczyna

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.
Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.