19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Sesja Rady Gminy Kołobrzeg [video]Plan 23 sesji Rady Gminy był wyjątkowo obszerny. Na wstępie radni wysłuchali wystąpienia głównego inspektora administracji morskiej Urzędu Morskiego w Słupsku Jerzego Gulczyńskiego na temat prac pogłębieniowych w porcie w Dźwirzynie.

Wskazał on  na brak środków finansowych z ministerstwa, które pozwoliłyby na pogłębianie i montaż dalb cumowniczych na redzie portu. Powyższe zagadnienia są obiektem szczegółowych analiz i starań gminy w kontekście funkcjonalności przyszłej inwestycji budowy Centrum Sportów Wodnych w Dźwirzynie oraz utrzymania funkcji portu rybackiego. Swoje potrzeby w tym zakresie artykułowali zaproszeni rybacy. Radni pytali również inspektora Gulczyńskiego o termin prac naprawczych nabrzeży i zejść na plaży po ostatnich sztormach. Urząd Morski ich brak tłumaczy oczekiwaniem na środki finansowe. Dyrektor Gminnego Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji w Dźwirzynie Jacek Domański dodał, że choć utrzymanie plaż i ochrona brzegów morskich są zadaniem Urzędu Morskiego, to Gmina własnymi siłami poprawia stan zejść na plaże, przynajmniej w takim zakresie by korzystanie z nich było możliwe i bezpieczne.

W kolejnych punktach radni zatwierdzili bieżące zmiany w budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej. Na wniosek sołtysów pod obrady trafił  projekt uchwały o nie wyodrębnianiu Funduszu Sołeckiego w budżecie Gminy w roku 2018. Odpowiedzialna za jego realizację w bieżącym roku Justyna Bogdańska, pracownik GOSTiR w Dźwirzynie, przedstawiła zrealizowane w ramach Funduszu działania, takie jak doposażenie świetlic, zakup elementów małej architektury, doposażenie placów zabaw czy zakup grillów. Jak podkreśliła – realizacja Funduszu przebiega sprawnie, zgodnie z przyjętym planem i nic wskazuje na komplikacje w jego przyszłym rozliczeniu, które ma skutkować zwrotem z budżetu państwa na kwotę ok. 96 tys. zł. Kontynuację Funduszu rekomendował ponadto radny Zbigniew Kałdus oraz Krzysztof Chabaj. Korzyści płynące z realizacji Funduszu nie są równie oczywiste dla sołtysów, którzy zmagają się licznymi administracyjnymi formalnościami i obwarowaniami prawnymi. Te często ograniczają możliwości i swobodę w wykorzystaniu środków finansowych. W rezultacie radni 10 głosami „za”, przy czterech głosach „przeciw” i jednym głosie „wstrzymującym się” podjęli decyzję o nie wyodrębnianiu w przyszłym roku Funduszu Sołeckiego, a tym samym powrocie do formy gminnego funduszu wsparcia.Radni przyjęli również „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Kołobrzeg w 2017 r.” oraz pilotażowy program osłonowy „Teleopieka” dla potrzebujących mieszkańców. Szczegóły jego funkcjonowania omówił Robert Szczepański, przedstawiciel firmy InfoMedic. Projekt zakłada wyposażenie osoby, szczególnie samotne, w sprzęt w postaci telefonu oraz specjalną elektroniczną opaskę na rękę. Za ich pomocą mogłyby one sygnalizować potrzebę wezwania opieki medycznej lub innych funkcjonariuszy. Wdrożeniem programu zajmuje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Określono tryb udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych, przedszkoli i punktów przedszkolnych, podjęto uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Kołobrzeg do nowego ustroju szkolnego, a także decyzje dotyczące zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Kołobrzeg oraz o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego dla obrębów: Bogucino, Stramnica, Karcino, Nowogardek, Sarbia, Drzonowo, Bogusławiec, Błotnica oraz Grzybowo.