24 lutego 2024    |    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest
24 lutego 2024
    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest

Jezioro miało być prywatne, a to się zdziwiliśmy... [wideo]

Podczas ostatniej wycieczki do Lasu Charzyńskiego, Piotr Rybczyński odwiedził znajdujące się tam jeziorko. Jest ono miejscami zabagnione, ale miejscami idealnie nadaje się do rekreacji. Okazało się, że miejscówka zrobiła wrażenie na naszych czytelnikach, z których większość nie była nawet świadoma takie atrakcji w Charzynie (zobacz). Jak zawsze, wskazując kwestie niezbędne dla danego obszaru, redaktor Piotr zaproponował zmiany: "Przydałaby się w tym miejscu wiata, bądź przynajmniej ławka oraz ewentualnie jakiś stół". Postulat jak najbardziej oczywisty i właściwy. Dzięki temu, podczas wycieczek pieszych czy rowerowych, będzie można odpocząć, czy nawet coś zjeść. Przydałoby się również wyznaczone miejsce noclegowe, ale z zakazem emisji hałasu.

Pod tekstem i na Facebooku, ukazał się komentarz znanej w Kołobrzegu nauczycielki, pani Anny: "Jezioro jest prywatne i właściciel nie życzy sobie tam wiaty, ławki i tłumu ludzi, po których trzeba będzie tylko sprzątać. Proponuję najpierw sprawdzić a nie od razu podawać namiary na prywatny teren. Albo niech autor tekstu poda namiar na swoje podwórko może i tam chętnie odpoczną rodziny z dziećmi". Trochę się zdziwiliśmy, bo nóg w jeziorze nikt nie moczył, śmieci Piotr też nie zostawił... Postanowiliśmy nad jezioro udać się raz jeszcze i sprawdzić jak się sprawy mają. Faktycznie, na jeziorze w kilku miejscach znajdują się tabliczki z informacją, że jest to teren prywatny. Tam nagraliśmy krótki filmik, żebyście mogli zobaczyć walory jeziora, ale żebyście też wiedzieli, że to, że jezioro jest prywatne, nie znaczy, że nie można wokół niego spacerować. Tym bardziej, że teren należy do Lasów Państwowych, a zarządza nim Nadleśnictwo Gościno. Po drugie, nie podaliśmy namiaru na jezioro, tylko na teren przy jeziorze, żeby każdy mógł tam dotrzeć od strony prowadzącej do lasu drogi.

Po wizycie nad jeziorem tknęło mnie jednak przeczucie i w poniedziałek skontaktowałem się z Robertem Fijałkowskim, nadleśniczym w Nadleśnictwie Gościno. Zapytałem, czy jest to jezioro prywatne i czy las wokół ma jakieś ograniczenia. Las jest powszechnie dostępny, tak samo... jak jezioro, poza fragmentem południowo wschodnim, przez który faktycznie przebiega granica własności prywatnej. Według nadleśniczego, fakt, że od strony Charzyna znajdują się tabliczki, nie powinien mieć miejsca.

Dlatego też, drodzy miłośnicy lasu i przyrody oraz leśnego wypoczynku, zapraszamy was na jesienne spacery nad jezioro w Lesie Charzyńskim. Do zobaczenia na szlaku!

Robert Dziemba