Light rain

22 lutego 2024    |    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
22 lutego 2024
    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

Las to nie tylko magazyn drewna…

Jesień to dla lasu szczególny okres. Drzewa zmieniają szatę, fauna i flora przygotowuje się do okresu wegetacji. W lasach spędzamy więcej czasu ze względu na jeden z naszych narodowych sportów – grzybobranie. Powiat kołobrzeski jest stosunkowo ubogi w tereny zadrzewione – tym bardziej należy regularnie przyglądać się infrastrukturze, która towarzyszy naszym obszarom leśnym. Z taką właśnie intencją wybrałem się do Lasu Charzyńskiego i od razu nasuwa mi się kilka refleksji, którymi chciałbym się podzielić.

Zwarty obszar leśny przecina droga rowerowa po nasypie dawnej kolei wąskotorowej, na odcinku od mostu nad drogą ekspresową S6 do Charzyna i dalej przez Ząbrowo do Gościna. Jedyna wiata znajdowała przy ścieżce rowerowej na wjeździe do lasu. Znajdowała się, ponieważ została zdemontowana. Od razu nasuwa się pytanie: kto wpadł na pomysł, żeby na samym początku trasy posadowić miejsce do odpoczynku? Mam nadzieję, że w przyszłości powstanie nowa, jednak w środku lasu, nie na jego skraju. Generalnie, powinny być przynajmniej trzy w miejscach do tego uzasadnionych. Uprzedzę od razu argumentację ekologów. Nie o to chodzi, żeby czynić sobie Ziemię poddaną i ingerować w ekosystem, ale żeby pewne minimum infrastruktury pozwoliło komfortowo wypoczywać całym rodzinom, niezależnie od wieku, sprawności fizycznej i umiejętności samodzielnego poruszania się w terenie.

Miejsce przy dawnej wiacie przecina również droga szutrowa biegnąca od ulicy Wojska Polskiego prowadzącej do Charzyna do ulicy prowadzącej do miejscowości Niemierze. I tu pojawia się kolejna sprawa, czyli brak jakichkolwiek oznaczeń – jedyne, które są, wynikają z przepisów ustawowych i dotyczą LP oraz dróg pożarowych. Ogólna, niezbyt dokładna mapa całej gminy z uwzględnieniem dróg rowerowych znajduje się w miejscu posadowienia byłej wiaty. Nie ma nigdzie mapy lasu.

Czy nie można wytyczyć ścieżek pieszych do pobliskich miejscowości takich jak: Charzyno, Błotnica, Niemierze, Ząbrowo, Rościęcino, Przećmino, oznaczyć trasy kierunkowskazami i podać uśrednioną odległość w kilometrach? Pozwoliłoby to również na odkrycie ciekawych miejscowości w gminie i zmotywowało całe rodziny do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zimą, jeżeli przypadkiem spadnie na tym terenie śnieg, trasy idealnie będą nadawać się do uprawiania narciarstwa biegowego. Wchodząc obecnie w leśną dróżkę nie wiemy, czy prowadzi ona dokądkolwiek i czy nie jest tylko przecinką przeciwpożarową.

Na terenie lasu znajdują się dwa pięknie położone leśne jeziorka, obydwa w pobliżu Charzyna. Jednak ze względu na brak oznaczeń i infrastruktury, miejsca te są praktycznie nieznane. Jedno znajduje się 300 metrów na północ od ulicy Rowerowej w Charzynie. Niestety, przez głębokie koleiny wyżłobione przez ciężki sprzęt, obecnie jest trudno dostępne. Drugie, znajduje się kilkaset metrów na południe od Zielonego Osiedla. Ten zbiornik wodny jest bardziej dostępny, jednak przydałaby się w tym miejscu wiata, bądź przynajmniej ławka oraz ewentualnie jakiś stół. [Podajemy pozycję: 54°05'36.3"N 15°36'12.1"E].

Las Charzyński to nie tylko magazyn drewna i strzelnica do zwierząt. To potężny walor edukacyjno-poznawczy, miejsce wspólnego spędzania wolnego czasu. Idealne miejsce do poprowadzenia ścieżki edukacyjnej, z opisami fauny i flory.

Poza wspomnianym na początku naszym narodowym jesiennym sportem – grzybobraniem, warto wspomnieć o naszym drugim narodowym sporcie wiosenno-letnim, mianowicie grillowaniu. Przydałoby się takie miejsce w Lesie Charzyńskim, jak również przynajmniej miejsca do rozpalania ognisk i biwakowania. Z informacji, które posiadam, takie miejsca nie zostały wyznaczone. Tak wiem, ludność będzie śmiecić. I tak śmieci.

Las Charzyński przecinają dwie drogi asfaltowe: do Gościna i do Charzyna. Po wschodniej stronie w gminnych planach inwestycyjnych przewidziana jest ścieżka rowerowa z Rościęcina do Kopydłówka, która pozwoli dalej przejechać leśną ścieżką wzdłuż Parsęty do Ząbrowa. Trudno jednak przekroczyć ulicę i trafić na ścieżkę po drugiej stronie. Musimy jechać po ruchliwej ulicy i szukać zjazdu do lasu, zastanawiając się dokąd nas poprowadzi i czy nagle w pewnym momencie droga się nie skończy. Przydałby się przynajmniej kierunkowskaz.

Powiat planuje budowę drogi rowerowej od Osiedla Vilpark w Charzynie do skrzyżowania z drogą rowerową biegnącą do Ząbrowa i centrum miejscowości, która jest obecnie największą wsią w gminie. Wydaje się, że kwestią czasu będzie budowa kolejnego odcinka od skrzyżowania z drogą wojewódzką 162 do osiedla Vilpark. W przyszłości pozwoliłoby to na wytyczenie kilku pętli rowerowych o różnej długości i stopniu trudności. Również dlatego warto zadbać o pewne minimum turystycznego zaplecza.

Piotr Rybczyński