19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Jesień w dolinie Błotnicy, czyli spacer do największego głazu

Powiat kołobrzeski ma wyjątkowe walory przyrodnicze. Na północy Morze Bałtyckie, bagna, ptactwo, na południu lasy, a do tego różnego rodzaju przyrodnicze i często historyczne atrakcje. Nie napiszę w tym akapicie nic nowego, czego byście nie wiedzieli, więc przejdę do meritum. Dziś wycieczka do podobno największego głazu ziemi kołobrzeskiej nad rzeką Błotnicą. Jako pierwszy, na portalu pisał o tym mecenas Edward Stępień prawie 10 lat temu (przeczytaj).

Głaz znajduje się w następujące lokalizacji: 54°00'55.4"N 15°36'49.6"E. Jest kilka możliwości do rozpoczęcia wycieczki. Ja poszedłem do lasu od strony Trzynika i pałacu, który znajduje się na północny wschód od tej wsi. Znajduje się tam kilka stawów i do Błotnicy, patrząc na wschód jest zaledwie 300 metrów. Po pokonaniu 1,5 kilometra docieram do ścieżki rowerowej, która biegnie tu od strony Pławęcina i dalej od Gościna, przez prowadzący nasyp kolejki wąskotorowej. Idąc dalej doliną rzeki Błotnicy, trzeba łącznie pokonać 2,3 km. Warto jednak wziąć pod uwagę, że idąc lasem pokonujemy dłuższą trasę i jest ona odpowiednio rozciągnięta w czasie, w końcu nie jest to asfalt. Ale można zrobić to inaczej. Przy północnym cyplu Jeziora Kamienica znajduje się leśny parking (54º00'45.8'' N 15º37'13.2'' E). Z tego miejsca do głazu jest niecałe 600 metrów.

Podczas wycieczki napotkamy ciekawe pozostałości krajobrazu polodowcowego, w tym wysokie i miejscami strome zbocza prowadzące do rzeki. Nie brakuje także kamieni, które spotykamy regularnie na trasie. Niestety, problemem jest fakt, że nie ma tam żadnego oficjalnego szlaku, a tym samym nikt nie dba o ten teren. Warto więc uważać, gdy będzie wymijać się powalone drzewa, gdyż teraz jesienią są śliskie. Nieostrożne lub szybkie wchodzenie na nie, może skończyć się upadkiem lub złamaniem kończyny. Na taką wycieczkę warto się zaopatrzyć w dobre buty, konkretnie zawiązane. Bardziej zdecydowane wdepnięcie w grząski grunt może zakończyć się wyciągnięciem stopu w skarpetce. Piszę to słowa, wiedzą, jak turyści chodzą w górach, więc i pewnie nie brakuje takich, którzy w adidasach pójdą w teren bagnisty, bo i dlaczego nie.

Jeśli idzie o głaz, to nie udało mi się znaleźć jakichś bardziej oficjalnych informacji. Prawdopodobnie trafił on tu podczas ostatniego zlodowacenia i może mieć około 12-10 tys. lat. Może, kto wie, pochodzić ze Skandynawii. Przeczytałem, że obiekt w 1971 roku został uznany za pomnik przyrody, ale na miejscu nie ma żadnej tabliczki informującej o tej kwestii. Obwód: 11,9 m, wysokość 1,9 m.

Na podkreślenie zasługuje czystość rzeki Błotnicy na tym terenie. Woda jest niemal krystaliczna. Przy głazie postanowiłem sobie zjeść obiad. Podczas ostatniej wycieczki wzdłuż rzeczki Stramniczki, nie miałem takiej okazji, więc tym razem skorzystałem. Do tego wypoczynek przy głazie - jest to coś, co mogę polecić każdemu.

Robert Dziemba