29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

W zdrowym ciele zdrowy duch. Z tego założenia wyszli mieszkańcy Kołobrzegu, którzy poprzez spacery i wycieczki rowerowe zachęcali osoby chorujące psychicznie do aktywności. Pomysł grupy nieformalnej wsparło lokalne stowarzyszenie Feniks i tak udało się skorzystać z funduszy Programu Społecznik. W tym roku środków na działania dedykowane mieszkańcom będzie dwa razy więcej, aż 3 mln zł. Do pisania projektów i aktywności zachęcała w Kołobrzegu Anna Mieczkowska, członek Zarządu Województwa.

Sami zrealizowali dwa projekty, a dwóm kolejnym pomogli zaistnieć. Stowarzyszenie Feniks z Kołobrzegu to idealny przykład tego, jak aktywni potrafią zarażać dobrą energią innych. To również dowód na to, jak prostym Programem mikrograntowym jest Społecznik. Wystarczyło kilka osób do stworzenia nieformalnej grupy, a opieka stowarzyszenia doprowadziła w ubiegłym roku do szczęśliwego końca takich projektów jak: „Czas na rower – integracja, aktywizacja i promocja aktywności fizycznej wśród osób chorujących psychicznie” oraz „Spacer po zdrowie – profilaktyka zdrowia psychicznego poprzez ruch”.

Inicjatywy obywatelskie, czyli innowacyjna forma budżetu obywatelskiego to tegoroczna nowość Programu Społecznik. W ten sposób można sięgnąć nawet po 10 tys. zł. O tym, które z projektów otrzymają wsparcie zdecydują mieszkańcy w głosowaniu internetowym. Środki pozwolą animatorom z miast i wsi przeprowadzić wiele różnorodnych działań: od wydarzeń artystycznych, przez spotkania integracyjne, po drobne inwestycje. Podobnie zadania można realizować również dzięki mikrodotacjom do 3 tys. zł, które były fundamentem Społecznika. W tym przypadku podobnie jak w roku ubiegłym, wnioski ocenia Komisja składająca się m.in. z przedstawicieli Operatora Programu, Samorządu Województwa czy przedstawicieli różnych środowisk.

Terminy kolejnych naborów:
- drugi nabór: 07.05 - 21.05.2018 r.,
- trzeci nabór: 04.06 - 19.06.2018 r.

Szczegóły Programu można znaleźć na stronie: http://karrsa.eu/, gdzie znajduje się m.in. odnośnik do generatora wniosków, który usprawnia i ułatwia aplikowanie o wsparcie.  Operatorem Programu Społecznik jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., z którą można się skontaktować, pisząc na adres e-mail: bospolecznik2018@karrsa.pl lub spolecznik2018@karrsa.pl, a także telefonicznie pod numerem 94 341 63 30. Wszelkich informacji udzielają także lokalni animatorzy Programu Społecznik: Paulina Czechowska – p.czechowska@karrsa.pl, nr tel.: 660 175 270 oraz Marcin Rynkiewicz – m.rynkiewicz@karrsa.pl, nr tel.: 660 239 373.

Rozmowa z Anną Mieczkowską, członkiem Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, na temat Programu SPOŁECZNIK:
- Po co taki program jak „Społecznik”? Wydaje się, że społecznicy wyszli z mody, to relikt…
- Anna Mieczkowska: Jeszcze do niedawna społecznictwo mogło się kojarzyć z poprzednim ustrojem. Jednak sytuacja tu i na co dzień wygląda inaczej. Wszystkie akcje charytatywne, działalność stowarzyszeń promujących zdrowy tryb życia czy aktywność sportową, robią wspaniałą pracę, która służy nam wszystkim i zyskują uznanie w społeczństwie. W ten sposób budują się więzi, dzielimy się swoimi pomysłami, pasją. Te grona się poszerzają tworząc niesamowitą energię. Zauważyliśmy, że często do realizacji wspaniałego projektu brakuje przysłowiowej złotówki. Właśnie dlatego uruchomiliśmy mikrodotacje do 3 tysięcy złotych, ale jak się okazało, potrzeb wciąż nie brakuje. Dlatego ruszamy z inicjatywami obywatelskimi, gdzie możemy przekazać do 10 tysięcy złotych. Naszą intencją było, by o tym, do kogo trafią środki, zdecydowali sami mieszkańcy poprzez głosowanie internetowe. W ten sposób społecznicy będą zmuszeni do promowania swoich inicjatyw, a dzięki temu ktoś może zobaczyć, że zarażenie innych do własnych marzeń jest na wyciągnięcie ręki. Tak więc tworzymy modę na społecznictwo.
- Czy wystarczy środków na wszystkie inicjatywy?
- Anna Mieczkowska: Zaczynaliśmy z budżetem na poziomie 1,5 mln zł, dzięki któremu wsparliśmy ponad pół tysiąca wydarzeń i imprez o bardzo szerokim charakterze, od pikników rodzinnych, umożliwienia dzieciakom udziału w zawodach sportowych, aż po tak niezwykle piękny projekt jak ten Darłowskiego Centrum Wolontariatu, gdy podczas specjalnych warsztatów tworzono przytulanki - „Ośmiorniczki”. Robiono je z myślą o wcześniakach, które mają naturalny odruch łapania za pępowinę. Niestety często zrywają w ten sposób rurki prowadzące do aparatury ratującej ich życie. To była akcja niezwykła, bardzo potrzebna, ale tak naprawdę każde działanie wspierane przez Program Społecznik jest potrzebne. Nie wszystkim pomogliśmy bo chętnych było dwa razy tyle. Właśnie dlatego w tym roku podwajamy środki. Do naszych mieszkańców powędrują już 3 mln zł, dzięki którym powinni zrobić jeszcze więcej.
- Jak więc sięgnąć po to wsparcie?
- Anna Mieczkowska: Wystarczy mieć pomysł, stworzyć trzyosobową grupę nieformalną i znaleźć stowarzyszenie, które będzie formalnym opiekunem. Jedyny wkład własny jaki trzeba zapewnić to tak naprawdę ręce do pracy, które samemu wykonają minimum 10% wartości grantu. W przypadku mikrodotacji zgłoszone wnioski będzie oceniać komisja konkursowa. Najlepsze inicjatywy obywatelskie pomoże wybrać Internet, z pomocą którego chcemy tworzyć modę na społecznictwo.