Few Clouds

12°C

Kołobrzeg

13 czerwca 2024    |    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja
13 czerwca 2024    
    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Muzeum apeluje o ratowanie pamięci o poległych w walkach o Kołobrzeg

Dziś w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbyła się konferencja prasowa związana ze zbliżającą się rocznicą walk o Kołobrzeg. Muzeum od wielu lat prowadzi badania związane z żołnierzami poległymi w walkach o Kołobrzeg, nie tylko w II wojnie światowej. W ostatnich latach, we współpracy z prof. Andrzejem Ossowskim z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, jednocześnie wiceprzewodniczącym Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN Oddział w Szczecinie, na przykład ekshumowano dwóch polskich żołnierzy w narożniku ul. Radomskiej i Wolności w Kołobrzegu.

Żołnierze ci byli pochowani w miejscach, które nie występują w dostępnych opisach czy księgach poległych. Walki na terenie Kołobrzegu toczyły się w całym mieście i nie można wykluczyć, że pamięć o części grobów nie przetrwała po marcu 1945 roku, bądź też nie wszystkie szczątki ekshumowano. Gdy zaczęto poszukiwać danych o pochówkach, pojawiała się informacja o istnieniu tzw. „kartoteki poległych” w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Okazało się, że takowej w muzeum nie ma. Jednocześnie, coraz częściej pojawiały się pytania o poległych żołnierzy, miejsca pochówków i błędy na płytach na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu. Zapadła decyzja o próbie odtworzenia kartoteki i jej digitalizacji. Projekt strony internetowej www.18marca.pl dofinansowało miasto Kołobrzeg. Umieszczone tam zostały podstawowe dane dotyczące walk o Kołobrzeg, ale przede wszystkim grobownictwa wojennego, poległych, ekshumacji oraz miejsc pamięci.

W 2023 roku muzeum przystąpiło do publikacji biogramów poległych, zmarłych z ran i zaginionych w walkach o Kołobrzeg żołnierzy. Obecnie, przyjmuje się, że lista ta obejmuje 1430 nazwisk, z czego
- 915 poległo bezpośrednio w walkach,
- 392 zmarło w wyniku ran odniesionych walkach o Kołobrzeg,
- 120 zaginęło bez wieści,
- 3 zginęło w wypadkach bezpośrednio w okresie walk o miasto.

Obecnie, opracowano niemal 350 biogramów. Projekt ten realizuje dr Robert Dziemba, bazując na istniejących księgach poległych, w tym „Kołobrzeskiego Księdze Poległych” dr. Hieronima Kroczyńskiego, jednocześnie sprawdzając dane w zbiorach Centralnego Archiwum Wojskowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowym w Koszalinie czy archiwach Federacji Rosyjskiej. Dane poległych były publikowane od 50 lat. W tym czasie dostęp do archiwów i zbiorów stał się bardziej dostępny, a kwerendy i digitalizacje dokumentów odbywają się o wiele szybciej. Dzięki temu poprawiane są błędy związane ze służbą wojskową niektórych żołnierzy, daty, kwestie pochówków, stopnie wojskowe, itd.

W ciągu ostatnich tygodni, z muzeum zaczęli się kontaktować mieszkańcy z terenu Polski. Natrafiają oni na dane swoich bliskich i przekazują informacje o nich do zasobów kartoteki. Dzięki temu udało się poprawić błędy w trzech biogramach, a także pozyskać zdjęcia aż dwóch żołnierzy, którzy polegli w walkach o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. – Apelujemy za pośrednictwem mediów do rodzin bohaterów poległych w czasie boju o Kołobrzeg o kontakt z naszym muzeum. Chcielibyśmy powiększyć naszą wiedzę na temat ich życia prywatnego oraz służby wojskowej, aby kolejne pokolenia mogły się z nią zapoznać. Ślubowaliśmy pamięć o ich czynach i chcemy danego słowa dotrzymać. Dziękujemy tym, którzy już do nas się zgłosili – mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Z muzeum można kontaktować się przez adres poczty elektronicznej: kolobrzeg@muzeum.kolobrzeg.pl, a także telefonicznie: 500-166-222.

W 2025 obchodzona będzie 80 rocznica walk o Kołobrzeg. W związku z odnotowywanymi błędami na płytach nagrobnych, a także stanem technicznym Cmentarza Wojennego w Kołobrzegu, trwa także dyskusja z władzami samorządowymi na temat konieczności zmian na kołobrzeskiej nekropolii wojennej. Jak mówiła na konferencji prasowej prezydent Anna Mieczkowska, przyszłość cmentarza jest otwarta. Miasto opiekuje się cmentarzem, ale jest to zadanie wojewody. Problemy te zostały przedstawione podczas spotkania pani prezydent z nowym wojewodą – Adamem Rudawskim. Po zakończeniu badań przez historyków, trzeba będzie zastanowić się nad kierunkiem działań, czy ze względu na błędy na tablicach nagrobnych wykonane zostaną nowe, czy powstanie nowa aranżacja cmentarza.

Fot. Radosław Horanin

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama