Overcast Clouds

1°C

Kołobrzeg

7 grudnia 2023    |    Imieniny: Agata, Ambroży, Marcin
7 grudnia 2023    
    Imieniny: Agata, Ambroży, Marcin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Kołobrzeg zaprasza na TransPort Literacki 28

TransPort Literacki po raz dwudziesty ósmy i po raz kolejny w Kołobrzegu na cztery dni między 21 a 24 września zaleje to nadmorskie miasto wydarzeniami z udziałem blisko siedemdziesiątki artystek i artystów z dziesięciu krajów. Festiwal niezmiennie od lat idzie pod prąd, nie schlebia gustom, tylko je tworzy. Zagraniczną listę autorek i autorów otwiera jedna z najbardziej wybitnych pisarek z Azji Kim HYESOON. Będziemy mieli także okazję poznać twórczość autorek i autorów „Nowego europejskiego kanonu literackiego”: Matteo BUSSOLI, Charlotte VAN DEN BROECK, Fríðy ÍSBERG, Radmily PETROVIĆ, Marii Navarro SKARANGER, Jana ŠKROBA, Benedeka TOTTHA. Swoje rysunki wystawi Fi Jae LEE. Po kilku latach nieobecności będziemy mogli posłuchać czytań Andrzeja SOSNOWSKIEGO, Bronkę NOWICKĄ i Romana HONETA. Po raz pierwszy na festiwalu czytać będzie Janusz RUDNICKI.

W roli jednej z głównych bohaterek festiwalu wystąpi Joanna MUELLER, wyróżniona właśnie Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Literackiej nobilitacji doczeka się Piotr MAGIK Łuszcz, którego teksty omówią syn muzyka FEJZJESTM, Marcin JURZYSTA, Arkadiusz WILMAN, Hirek WRONA i Filip ŁOBODZIŃSKI. W cyklu „Poezja polska od nowa” Aleksander TROJANOWSKI przedstawi swoją wizję twórczości Juliana TUWIMA. „Rozmowy z Kanonu” poprowadzą Ingę IWASIÓW i Grzegorza JANKOWICZA. Za zajęcia dla piszących i tłumaczących odpowiadać będą m.in.: Anna CIEPLAK, Przemysław CZAPLIŃSKI, Barbara KLICKA, Edward PASEWICZ, Katarzyna SKÓRSKA, Elżbieta SOBOLEWSKA, Beata STASIŃSKA. Główne wydarzenia muzycznie oprawi RESINA, a „Rozmowy na koniec” – Mateusz RYCHLICKI. Oboje zamkną festiwal wspólnym koncertem.

Motywem przewodnim festiwalu będzie rozmowa o transformującej i metamorficznej mocy kultury oraz literatury. Najważniejsze wydarzenia zaplanowane zostały na trzech scenach – głównej mieszczącej się w Regionalnym Centrum Kultury, dziecięcej w Bibliotece Ogrody oraz wieczornej w Hotelu Baltic Plaza. Swoją premierę będzie miało dwadzieścia siedem książek – w tym osiem będących efektem projektów wydawniczych realizowanych w ramach pracowni, których w tym roku zostanie zorganizowanych łącznie trzydzieści. TransPort Literacki łączy wiele celów, co czyni jego formułę unikalną, znacznie wykraczającą poza literacki horyzont. Oferuje wyszukane głosy literackie z całego świata. Poezję i prozę, która operuje bogatą wyobraźnią oraz śmiałym językiem, a także świeżą energię publiczności, która współtworzy ten unikalny festiwal, będący dowodem na to, że Pomorze Zachodnie chce być atrakcyjne dla zagranicznej publiczności także w wymiarze kulturalnym.


Głównymi partnerami Biura Literackiego w organizacji festiwalu są: Regionalne Centrum Kultury oraz Dealerzy Kultury. Znaczenie festiwalu doceniają mecenasi wydarzenia, którymi w tym roku są: Miasto Kołobrzeg, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Komisja Europejska w ramach programu Kreatywna Europa. Trzyletnią dotację dla imprezy przyznało w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama