Overcast Clouds

7°C

Kołobrzeg

24 lutego 2024    |    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest
24 lutego 2024    
    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Rocznica objęcia portu przez administrację morską

15 lipca 1945 roku Stanisław Mieszkowski pierwszy polski kapitan portu symbolicznie objął w polskie władanie port Kołobrzeg. Do zrujnowanego działaniami wojennymi miasta dotarł około 8 czerwca. Był pierwszym przedstawicielem administracji morskiej na tych terenach. Garnizonem zarządzał sowiecki komendant. Polskie władze były ignorowane. Miejscem szczególnie ostrych konfliktów był port. Odcinkiem tym zarządzał Stanisław Mieszkowski. Rosjanie tą drogą wywozili wszelkie zawładnięte dobra. Demontowali urządzenia, maszyny, zabierali wszystko co stanowiło jakąkolwiek wartość. Na takie działania zdecydowanie odpowiadał Mieszkowski. Początek napawał optymizmem, rosyjski komendant przydzielił Polakom kawałek nabrzeża portowego. W niedzielę 15 lipca w rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem kapitan Mieszkowski ze swoimi współpracownikami na łodzi motorowo-żaglowej z polską banderą uroczyście opłynął baseny portowe. Kapitan realizując palące potrzeby społeczne tamtego czasu: wyżywienie ludności, próbował jak najszybciej odbudować flotę rybacką i rozpocząć połowy. W kanale portowym leżały zatopione kutry rybackie. Niestety wszelkie monity i starania o ich pozyskanie kończyły się fiaskiem. Władze sowieckie nie liczyły się z potrzebami ludności polskiej. Podobnie było z odbudową latarni morskiej i innymi strategicznymi obiektami.

Stanisław Mieszkowski nie za długo pełnił funkcję kapitana portu. 15 stycznia 1946 roku na powrót założył marynarski mundur i powrócił do Gdyni odbudowywać Marynarkę Wojenną. Jego dalsze działania, morderczy proces zakończony mordem sądowym są znane większości Polaków. Dzisiaj czcimy jego pamięć i zasługi również dla naszego miasta. W 2007 roku odsłonięty został pomnik, nazwano imieniem Mieszkowskiego portowy skwer, wydana została książka biograficzna. Z okazji symbolicznego przejęcia portu przez administrację polską 15 lipca 1945 roku staraniem kołobrzeskiej Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Poczty Polskiej wydana została okolicznościowa kartka i datownik pocztowy. Te pamiątki będą do nabycia od 15 lipca 2023 roku w placówce pocztowej Kołobrzeg 1.

Marek Padjas
reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama