29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Kołobrzeżanka zwyciężyła na XV „Nadziei”

XV jubileuszowa edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” przeszła już do historii. Od piątku do niedzieli miłośnicy twórczości Jacka Kaczmarskiego, którzy zjechali do Kołobrzegu z całego kraju, przezywali swoje święto. W wypełnionej po brzegi sali Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta najpierw publiczność mogła posłuchać konkursowiczów  ubiegających  się o nagrody m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa TVP S.A., Fundacji PZU oraz Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. Jury, po przesłuchaniu 16 wykonawców,  postanowiło przyznać I miejsce duetowi  kołobrzesko – gdańskiemu : Joannie Pasternak  i Marcinowi Mirowskiemu za wykonanie piosenek: „Joanna D arc” ( sł. i muz. Jacek Kaczmarski) oraz „Dwoje ludzieńków” ( sł. Bolesław Leśmian, muz. Marcin Mirowski).

II miejsce zajęła Katarzyna Mielnik z Gorzowa Wielkopolskiego, która zaśpiewała „Kanapkę z człowiekiem ( sł. i muz. Jacek Kaczmarski) i „Do prostego człowieka” ( sł. J. Tuwim,muz. własna). III miejsce przypadło Bartoszowi Praskiemu z Sławkowa za własną piosenkę pt.: Smutny Anioł”  i piosenkę Jacka Kaczmarskiego pt.:”Lalka”.

Nagrodę Publiczności trafiła do duetu z Nowego Miasta Lubawskiego: Sylwii Lewickiej i Mateusza Stajszczaka. Joanna pasternak i Marcin Mirowski zdobyli także Nagrodę Specjalną  im. Władysława Stasiaka.
Przyznano także cztery wyróżnienia. Trafiły one do: Szymona Bruckiego z  Torunia, wspomnianych już Sylwii Lewickiej i Mateusza Stajszczaka, Dawida  Gębali z Wrocława oraz  Gabrieli Kundziewicz z Białegostoku.
Pierwszy dzień festiwalu zwieńczył  premierowy koncert  pt. „Mój Kaczmarski”, w którym wystąpili: Szymon Podwin i Michał Mańka, Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak, Michał Wilgocki  z Judytą Wilgocką i Magdą Gąsior oraz Jakub Kwaśniewski.

Na scenie RCK miał także miejsce, owacyjnie przyjęty koncert pt. „Kilku niesamowitych facetów” w wykonaniu  Zespołu Reprezentacyjnego w składzie: Filip Łobodziński, Jarosław Gugała, Marek Wojtczak i Tomasz Hernik,

W ostatnim dniu  publiczność wysłuchała wykładu dra Andrzeja Kasperka pt. „Niepodległość w twórczości Jacka Kaczmarskiego” . Finałem festiwalu był premierowy spektakl pt. „Obserwator” złożony z piosenek  Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu artystów Studia im. Ziembińskich z Koszalina.

Organizatorem Festiwalu była  Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Głównym partnerem wydarzenia był  PKN ORLEN, a partnerami: Gmina Miasto Kołobrzeg, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Fundacja PZU oraz  Instytut  Pamięci Narodowej, Miejska Energetyka Cieplna w Kołobrzegu oraz  drukarnia Origami w Gdańsku. Sponsorem Festiwalu „Nadzieja” była  Grupa ENERGA.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, Gminy Miasto Kołobrzeg, Fundacji PZU oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Głównym patronem medialnym było Polskie Radio. Patronat medialny objęli : TVP2, tygodniki: „Wprost”, „Gość Niedzielny” i „Do Rzeczy” oraz Polskie Radio Koszalin i portal internetowy Miastokolobrzeg.pl

Patronat Honorowy nad  XV edycją Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, prof. dr hab. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Szarek – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Tomasz Hinc – Wojewoda Zachodniopomorski, Janusz Gromek – Prezydent Miasta Kołobrzeg i Tomasz Tamborski – Starosta Kołobrzeski.