24 lutego 2024    |    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest
24 lutego 2024
    Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest

Prezes Cieciora odpowiada na zarzuty radnego Woźniaka

Po konferencji i felietonie radnego Jacka Woźniaka o opóźnieniach na budowie budynków komunalnych (przeczytaj), swoje wyjaśnienia nadesłał Robert Cieciora, prezes KTBS. Publikujemy je w całości poniżej.

Opóźnienia w realizacji inwestycji zdarzają się chyba wszędzie. Tak jest i tym razem. Ale proszę pamiętać o tym , że opóźnienia dotyczą terminu oddania dwóch pierwszych budynków a nie całej inwestycji. Nie będę tu wyjaśniał ich przyczyn, bo omówiłem to szeroko na konferencji prasowej (zobacz). Bardzo chciałem i miałem nadzieję odebrać od wykonawcy budynki jak najszybciej, stąd ten obiecywany przeze mnie termin. Ale się nie udało, za co przepraszam opinię publiczną.

Zakładałem termin najbardziej optymistyczny, nie biorąc pod uwagę ewentualnych "poślizgów". Były to informacje medialne - z najemcami nie rozmawiałem, gdyż ich po prostu w lipcu jeszcze nie było. Ale też trzeba wziąć pod uwagę fakt, że termin odbioru inwestycji od wykonawcy nie jest tożsamy z  terminem przekazywania mieszkań użytkownikom. Zaznaczam, że nikt z nowych najemców nie został skrzywdzony, z nikim nie podpisano do dnia dzisiejszego jeszcze umowy. W ostatnich dniach spotkałem się osobiście już prawie ze wszystkimi osobami, które zostały zakwalifikowane do zamieszkania w pierwszym budynku. Nikt nie powiedział, że wypowiedział umowę, że nie ma gdzie mieszkać czy właściciel "wyrzuca go na bruk". Spotkania przebiegają w przyjaznej atmosferze, wszystkie wątpliwości są wyjaśniane, wszyscy podchodzą do przesunięcia terminu z wyrozumiałością.

Skupię się teraz na konkretach.

1.To nie inwestor - jak powiedział radny na podstawie uzyskanych przez siebie informacji - a wykonawca występował do "Sanepidu" i "Straży Pożarnej" o dopuszczenie do odbioru.

2. W Kołobrzegu, przy tak dużych inwestycjach, nie ma czegoś takiego jak możliwość uzyskania "milczącej zgody" tych instytucji . I nikt na to nie liczył , jak powiedział radny. Są odbiory elementów robót, badania jakości wody, bezpieczeństwa obiektów pod względem BHP, sanitarnym i p-poż i wiele innych. Kołobrzeska Straż Pożarna i kołobrzeski "Sanepid" bardzo rygorystycznie podchodzą do tego typu inwestycji i przyszli mieszkańcy z pewnością mogą się czuć bezpiecznie.

3. Określenie "opóźnienie planowe"  pojawiające się w wypowiedzi radnego jest dla mnie niejasne - nie planowaliśmy opóźnień, one są zawsze wynikiem jakiś niesprzyjających okoliczności, obiektywnych bądź subiektywnych, których nie można było wcześniej przewidzieć. Trudno mówić o ich "planowaniu".

4. Na pytanie radnego "czy w umowie są zawarte klauzule", pan radny mógł sobie odpowiedzieć sam, gdyż wzór umowy stanowiący załącznik pełnej dokumentacji przetargowej jest opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w informacji o postępowaniach przetargowych. Najłatwiej jednak byłoby uzyskać dostęp do tej umowy przychodząc po prostu do KTBS i bezpośrednio do mnie. Zapewniam Państwa, że bardzo wielu radnych ze wszystkich ugrupowań kontaktuje się w sposób bezpośredni ze mną, udzielam informacji, okazuję dokumenty i po prostu rozmawiamy. Tak ja sobie wyobrażam współpracę z radnymi i ich pracę na rzecz lokalnej społeczności.

5. Pytanie radnego o to, |czy są aneksy do umowy" jest z gatunku tych, na które nie wiadomo, co w pierwszej chwili odpowiedzieć. Przy wszelkiego rodzaju umowach cywilno-prawnych spółek, instytucji czy samorządów, wszelkie zmiany umowy wymagają formy pisemnej "pod rygorem nieważności", czyli aneksu. Taki obowiązek jest także wymagany przez ustawodawcę w Prawie zamówień publicznych. Jest to oczywiste. Nie mam pojęcia, jak można nawet domniemywać, czy takie dokumenty istnieją. Inwestycja jest warta kilkadziesiąt milionów złotych, kredytuje ją bank, obsługuje profesjonalna kancelaria prawna. Bank, uruchamiając kolejną transzę płatności na podstawie kolejnej faktury, żąda od nas aktualnego harmonogramu inwestycji, wszelkich informacji o podpisanych aneksach i ich zasadności, a stan zaawansowania robót jest każdorazowo potwierdzany przez przedstawiciela banku na budowie, czyli "niezależnego doradcę technicznego".  Jest oczywistym fakt, że kredytujący bank nie zapłacił by "nawet złotówki", gdyby uznał, że stan formalny dokumentów dotyczących inwestycji jest niewłaściwy, a sama jej realizacja zagrożona.

6. "Kontrola właścicielska", której domaga się radny, jest oczywiście jak najbardziej możliwa. Pani prezydent, pełniąca funkcję zgromadzenia wspólników, ma do tego pełne prawo. Protestuję jednak przeciwko obrażaniu przez pana radnego członków rady nadzorczej. Radny Woźniak , wypowiadając się w kwestii kontroli, wypowiedział słowa: cyt. "....ale  nie przez radę nadzorczą, sam mam uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych i wiem, jak one się tymi sprawami zajmują". W radzie nadzorczej KTBS zasiadają profesjonaliści. Ich wiedza i doświadczenie są nie do przecenienia. Tę odpowiedzialną funkcję sprawuje w spółce osoba, która  przeprowadza audyty  w wielu firmach i instytucjach, jest osoba posiadająca wykształcenie finansowe, która przez wiele lat była dyrektorem banku, jest osoba, która na obszarze naszego województwa nadzoruje wielokrotnie bardziej złożone samorządowe inwestycje. Podchodzą do swoich obowiązków z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując do tego całą swoją wiedzę, doświadczenie i czas. Być może udałoby się dotrzymać obiecywanego przeze mnie wstępnego terminu odbioru mieszkań, gdyby nie nasze rygorystyczne podejście do egzekwowania jakości robót, co jest do zweryfikowania w dzienniku budowy.

Wszystkie czynności, które podejmujemy w KTBS są dla dobra mieszkańców.  Mogę zapewnić, że mieszkania są po prostu piękne, energooszczędne i funkcjonalne. Mam nadzieję, że zamieszkiwanie w nich będzie prawdziwą przyjemnością. Dokładamy wszelkich starań, aby prace zostały ukończone w jak najszybszym terminie.

Robert Cieciora
prezes KTBS