29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Cieślicka: Hitem są pokazy produktów w domach konsumentów

Ograniczenie pokazów i innej działalności, podczas której prowadzona jest sprzedaż różnych towarów, jest z korzyścią dla obywateli. Ale, jak mówi Aneta Cieślicka, powiatowy rzecznik praw konsumentów, przedsiębiorcy szybko nauczyli się obchodzić prawo. Zamiast pokazów publicznych, odbywają się pokazy w domach u konsumentów, w dodatku na ich wniosek - tak konstruowane są potem umowy, w ramach których sprzedawane są produkty, w dodatku na kredyt z niezwykle wysokimi odsetkami. Ogranicza się prawo oddawania produktów, które konsumenci chcą oddać. Jak? Daje się na przykład bonus w wysokości 100 zł za zabranie opakowania. Potem, gdy konsument chce oddać produkt, mówi mu się, że nie może, bo nie ma oryginalnego opakowania. Jak mówi Aneta Cieślicka, to nieprawda, że zwrot jest niemożliwy. Jest możliwy, co najwyżej konsument zapłaci opłatę za brak opakowania.

To też nie jest koniec problemów, gdy konsumenci zawierają umowę we własnym domu. Przedsiębiorcy kuszą ich kwotą np. w wysokości 1000 zł, za zebranie 10 osób do takich pokazów, które zaproszą do domu przedstawicieli przedsiębiorcy. Wielu na coś takiego się decyduje. W ten sposób nakręca się spirala wciągania w taką sprzedaż większej liczby konsumentów. Jak mówi Aneta Cieślicka, warto się zastanowić, czy ktoś potrzebuje sprzęt za 11 tysięcy plus koszty kredytu, czy ma ważniejsze wydatki, jak zakup leków. Po drugie, te umowy można rozwiązać i pomaga w tym rzecznik praw konsumentów. Ale pamiętajmy, żeby zwłaszcza starszym osobom, rodzicom czy znajomym, przekazać informację, żeby nie brać w tym udziału, albo też wskazać, gdzie otrzymać pomoc.