Clear Sky

17°C

Kołobrzeg

30 maja 2023    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2023    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Pobyt nad Morzem Bałtyckim nierozerwalnie wiąże  się z plażą, a długość kołobrzeskich plaż to niemal 12 km.

Aby zapewnić bezpieczeństwo przebywającym nad wodą tworzy się kąpieliska strzeżone. Kąpielisko strzeżone stanowi 3 oddzielne i oznakowane akweny (baseny) przy plaży centralnej, 4 oznakowane akweny (baseny) przy plaży zachodniej oraz jeden oznakowany akwen (basen) przy plaży w Podczelu. W sezonie letnim w Kołobrzegu łącznie jest ich 8, a bezpieczeństwa strzeże 49 ratowników WOPR wyposażonych w nowoczesny sprzęt ratowniczy, w tym łodzie motorowe. Pamiętajmy, aby zaczynać kąpiel od lekkiego schłodzenia wodą ciała, a potem stopniowo zanurzać się, zwłaszcza po długim plażowaniu. W przeciwnym razie można doznać przykurczu uda, łydki czy też szoku termicznego. Nie należy kąpać się bezpośrednio po posiłku, a przede wszystkim po spożyciu alkoholu. Telefon alarmowy WOPR to 601 100 100 – jeśli widzimy kogoś w niebezpieczeństwie nie zawahajmy się go użyć.

Poszczególne baseny strzeżone oznakowane są bojami:
- strefy dla osób umiejących pływać w kolorze żółtym o głębokości wody do 4 metrów,
- strefy dla osób nie umiejących pływać w kolorze czerwonym o głębokości wody nie większej niż 1,2m.
Na wprost każdego oznakowanego basenu, w odległości ok. 10 m od linii brzegowej na plaży usytuowana jest obserwacyjna wieża ratownicza. Informacje o dyżurze ratowników na kąpielisku przekazuje się poprzez wywieszenie flag.

Oznakowanie kolorów flag:
a) flaga biała – kąpiel dozwolona
b) flaga czerwona – zakaz kąpieli
c) brak flagi – kąpielisko niestrzeżone przez ratowników.
Flagę czerwoną wywiesza się na kąpielisku strzeżonym przez ratowników gdy:
a) temperatura wody wynosi poniżej 14°C
b) widoczność jest ograniczona do 50 metrów
c) szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta
d) występuje fala powyżej 0,7metra z pojawiającymi pienistymi białymi grzywami
e) występuje zanieczyszczenie wody na  terenie kąpieliska
f) prąd wody przekracza 1m/sek g) inne sytuacje niebezpieczne stanowiące zagrożenie dla kąpiących się (burza, meduzy, zakwity, sinice itp.).


reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama