Overcast Clouds

6°C

Kołobrzeg

17 kwietnia 2024    |    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf
17 kwietnia 2024    
    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Kołobrzeg to raj dla rowerzystów.

Przyjeżdżasz do naszego kurortu samochodem? Zostaw go na kołkach, zaoszczędzisz czas, pieniądze, nerwy, a przy okazji zobaczysz kilka ciekawych zakątków. Ciągi rowerowo-piesze prowadzą ze wschodu na zachód i z północy na południe. Obecnie, rowerem z Kołobrzegu można bezpiecznie dojechać także do innych miejscowości, gdyż ścieżki rowerowe biegną nie tylko w samym mieście, ale i do innych miejscowości, w tym do:
- Budzistowa,
- Dźwirzyna, a dalej do Rogowa,
- Ustronia Morskiego
- Zieleniewa, a stamtąd do Gościna, nad Jezioro Kamienica i dalej, do Karlina.


 

Polecane trasy:

Kołobrzeg-Budzistowo
Długość: 4 km
Zaczynamy w centrum miasta przy ratuszu. Stąd rowerem docieramy do ulicy Walki Młodych i ścieżką rowerową zmierzamy w kierunku Ronda Solidarności. Tam skręcamy w prawo na przejście dla pieszych i dalej jedziemy prosto. Przy skrzyżowaniu z wjazdem do garaży przejeżdżamy przez przejście dla pieszych i dalej zmierzamy do Budzistowa. Przy skrzyżowaniu z droga prowadzącą do miejscowości docelowej skręcamy w prawo. Przy przechodzeniu przez pasy warto zachować szczególną ostrożność. Możemy też nie skręcać i pojechać dalej prosto w kierunku Janisk i ogródków działkowych. Wybierając skręt w prawo przejeżdżamy obok wiejskiej świetlicy i orlika. Jadąc prosto dojedziemy do słynnego kościółka w Budzistowie sprzed 1222 r. Tam ścieżka się kończy. Można pojechać dalej prosto w kierunku rzeki Parsęty. Po drodze ominiemy kolonię Stare Miasto.

Kołobrzeg-Podczele
Długość: 6 km
Zaczynamy w centrum miasta przy ratuszu. Stąd rowerem docieramy do ulicy Walki Młodych i ścieżką rowerową zmierzamy w kierunku Ronda Solidarności. Przy rondzie skręcamy w lewo i jedziemy ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Myśliwskiej, a potem Fredry. Wjeżdżamy w Park Fredry, a na wysokości Kamiennego Szańca skręcamy w prawo. Jedziemy ścieżką wzdłuż ul. Sułkowskiego. Na wysokości Arki rozpoczyna się teren Ekoparku Wschodniego. Od tego miejsca kończy się ciąg pieszo-rowerowy, zaczyna się ścieżka rowerowa przez jedno z najciekawszych przyrodniczo miejsc w Kołobrzegu, ale bądźcie ostrożni – nie brakuje tu pieszych, których oczywiście w tym miejscu spotkać nie powinniśmy. Na wysokości wejścia na plażę w Podczelu mamy skrzyżowanie, prowadzące do Sianożęt i Ustronia Morskiego, ale my jedziemy prosto – na osiedle Podczele. Ścieżką kończy się przy ośrodku Mona Lisa.


Kołobrzeg-Ustronie Morskie
długość: 17 km
Zaczynamy w centrum miasta przy ratuszu. Stąd rowerem docieramy do ulicy Walki Młodych i skręcamy w lewo. Ścieżką rowerową jedziemy w kierunku budynku policji, a dalej do Parku Teatralnego. Uwaga na ruchliwe skrzyżowanie z ulicą Solną. Jedziemy prosto. Przejeżdżamy przez Park Teatralny, mijamy Park Linowy i Lapidarium Żydowskie. Od skrzyżowania z ulicą Mickiewicza można dojechać do latarni morskiej, ale my jedziemy ścieżką wzdłuż ulicy Mickiewicza, a przy wjeździe do sanatorium “Bałtyk” skręcamy na ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Rodziewiczówny. Jedziemy cały czas prosto i wjeżdżamy w Park Nadmorski. Miniemy Muszlę Koncertową i korty tenisowe, a także sanatorium “Perła Bałtyku”. Przy sanatorium “Verano” skręcamy w lewo i jedziemy prosto w kierunku Szańca Kamiennego. Jedziemy ścieżką wzdłuż ul. Sułkowskiego. Na wysokości Arki rozpoczyna się teren Ekoparku Wschodniego. Od tego miejsca kończy się ciąg pieszo-rowerowy, zaczyna się ścieżka rowerowa przez jedno z najciekawszych przyrodniczo miejsc w Kołobrzegu, ale bądźcie ostrożni – nie brakuje tu pieszych, których oczywiście w tym miejscu spotkać nie powinniśmy. Na wysokości wejścia na plażę w Podczelu mamy skrzyżowanie, prowadzące do Sianożęt i Ustronia Morskiego. Skręcamy, jadąc wzdłuż dawnego poradzieckiego lotniska wojskowego. Mijamy Sianożęty, a potem dojeżdżamy do Ustronia. Tu nasza wyprawa się kończy, ale ścieżka prowadzi do końca tej miejscowości, a potem możemy dojechać do rzeki Czerwonej, a stamtąd, mijając udostępnione dla turystów pozostałości 31 Baterii Artylerii Stałej, możemy dojechać aż do latarni morskiej w Gąskach.

Kołobrzeg-Dźwirzyno
długość: 12 km
Zaczynamy przy muzeum przy ul. E. Gierczak. Stąd rowerem docieramy do ulicy Rzecznej i skręcamy w lewo. Króciutko jedziemy ulicą Kamienną, a niemal za mostem rozpoczyna się po prawej stronie ciąg pieszo-rowerowy. Wjeżdżamy na ścieżkę i przejeżdżamy przez skrzyżowanie z ulicą Szpitalną. Przy Rondzie Rotmistrza Pileckiego można skręcić w lewo w kierunku cmentarza, Zieleniewa i dalej do Gościna. My jedziemy jednak w prawo, ale ulicą Wolności, bo tam nie ma ścieżki – niestety. Na szczęście to krótki odcinek i od skrzyżowania z ulicą Jedności Narodowej wjeżdżamy na ścieżkę rowerową. Po drodze mijamy kompleks neogotyckich koszar. Od skrzyżowania z ulicą Solną, wjeżdżamy na ulicę Jedności Narodowej, gdyż nie ma tam ścieżki. Dojeżdżając do skrzyżowania z ulicą Wylotową, mamy możliwość skrętu w lewo i asfaltową ścieżkę, którą dotrzemy do ogródków działkowych i hotelu “Baltic Plaza”. Stamtąd możemy dojechać do miejscowości Radzikowo, albo skręcając przy hotelu w prawo na ścieżkę nadmorską. My jednak nie skręcamy w ulicę Wylotową, ale ulicą Jedności Narodowej jedziemy prosto w kierunku ulicy Arciszewskiego, gdzie zaczyna się ścieżka rowerowa. Biegnie ona Parkiem Jedności Narodowej, przy Lapidarium Niemieckim i Zespole Szkół Morskich. Następnie docieramy do skrzyżowania ze ścieżką, która biegnie z Radzikowa przez hotel “Baltic Plaza”. Jedziemy prosto malowniczymi terenami, lasem i tak aż do Dźwirzyna. Stamtąd można ścieżką rowerową dojechać aż do Rogowa.

Ścieżki rowerowe po nasypach kolei wąskotorowej
Wzdłuż całej ścieżki powstały miejsca postojowe dla rowerzystów, wyposażone w ławy, stoły, zadaszenia. Ścieżka rowerowa biegnie po nasypach byłej kolejki wąskotorowej i omija główne drogi, dlatego jeździ się po niej bardzo bezpiecznie. Zasadniczymi i stałymi elementami przekroju ścieżki rowerowej jest jezdnia szerokości 2,50m ograniczona opornikiem z obu stron o szerokości 0,20m. Nawierzchnia jezdni została zaprojektowana i wykonana jako nawierzchnia asfaltowa. W miejscach wysokich nasypów byłej kolejki wąskotorowej ustawione są obustronnie poręcze stalowe.


Ścieżką można dojechać z Karlina do Gościna (17,9km) dalej ścieżka dzieli się na trzy kierunki. Pierwszy na południe z Gościna do Dargocic (4,8km). Drugi, najdłuższy (23,4km), południowo zachodni prowadzi z Gościna przez Rymań nad jezioro Popiel. Ostatni północny odcinek prowadzi przez Charzyno do drogi łączącej Kołobrzeg z Trzebiatowem (10,8km). Dalej, wyznaczonym szlakiem możemy dojechać do Grzybowa, skąd ścieżką rowerową wzdłuż morza dojedziemy do samego Kołobrzegu.

Jednodniową,  niedzielną wycieczkę możemy zorganizować startując z Karlina np. o godz. 10.00 w kierunku Gościna. Mijamy po drodze dwa zabytkowe mosty, pozostałości po kolejce wąskotorowej i wjeżdżamy do Lubiechowa gdzie w okolicy byłej stacji kolejki wąskotorowej (obecnie budynek mieszkalny) znajduje się przygotowane dla turystów miejsce przystankowe. W miejscowości, godnym uwagi jest kościół pw. św Józefa, Oblubieńca NMP – neogotycki, z 2. połowy XIX wieku z tarczą zegara na wieży. Pałac z 1835 (w trakcie renowacji), przebudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu neoklasycystycznym. Z Lubiechowa jedziemy dalej polami przez tereny farmy wiatrowej. Możemy podziwiać wielkie wiatraki, produkujące czystą, ekologiczną energię. Dojeżdżamy do miejscowości Karścino. Znajduje się tutaj kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z poł. XVI wieku, pałac klasycystyczny, murowany, pochodzący z początku XIX wieku. Następnie jedziemy do Pobłocia Wielkiego. Przed miejscowością  mijamy kolejne miejsce przystankowe. W miejscowości znajduje się sklep spożywczy. Dalej ścieżka prowadzi przez Myślino i Gościno Dwór do Gościna, gdzie możemy odpocząć i zrobić drobne zakupy. W mieście zachowało się wiele przedwojennych domów, w tym okazały budynek w północnej części mieszczący tuż po wojnie szpital polowy, obecnie Dom Opieki Społecznej.  W zabytkowym rzymskokatolickim kościele parafialnym pw. Andrzeja Boboli znajduje się wykuta z pojedynczego kamienia, chrzcielnica z przełomu XII i XIII w. Dalej jadąc północnym odcinkiem przez Ząbrowo docieramy do Charzyna. W miejscowości możemy zwiedzić kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu, który jest typową XIX wieczną budowlą neogotycką, ogrodzoną murem z kamienia łamanego. Z Charzyna ścieżką rowerową i dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej nr 102, po drodze mijając kolejne miejsce przystankowe. Aby dostać się do międzynarodowej ścieżki R-10 musimy jechać szlakiem rowerowym przez Błotnicę, Przećmino do Grzybowa i dalej do Kołobrzegu. W Kołobrzegu możemy wsiąść w pociąg i wrócić do Karlina. Trasę można zmodyfikować jadąc w odwrotną stronę, wyruszając z Kołobrzegu wycieczkę kończymy w Karlinie skąd pociągiem wrócimy do Kołobrzegu, Białogardu.

Orientacyjne odległości:
Kołobrzeg – Grzybowo 4 km
Grzybowo – Gościno 20 km
Gościno – Karlino 17,9km
Gościno – Dargocice 4,8km
Gościno – Rymań 15,9km
Rymań – Jezioro Popiel 7,5km

Wypożyczalnie rowerów:
www.rower.kolobrzeg.pl
cot.kolobrzeg.pl

Naprawy rowerów:
Faram.pl

Jazda rowerem pod desce na wodzie
Cykliczna impreza organizowana w sierpniu w Porcie Jachtowym: starym i nieco pordzewiałym rowerem, zwanym “damką Szarmacha” (oryginalna wersja trafiła do kołobrzeskiego muzeum), śmiałkowie muszą przejechać nieco ponad 20 metrów po klonowych deskach unoszących się na dętkach na wodzie. Wydaje się to łatwe – w praktyce sztuka jest trudna. Spadając z roweru wpadamy do basenu portowego. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama