Overcast Clouds

8°C

Kołobrzeg

19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024    
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, fort,wilczy,sekretyUrzędnicy w Warszawie uznali, że to nie zabytek i w rejestrze pozostawili amfiteatr z 1967 roku. Pokazujemy sekrety Fortu Wilczego, który ma 207 lat.


Wojna napoleońska w 1807 roku zmusiła do ufortyfikowania wschodniego przedpola twierdzy. Nowy fort miał bronić dostępu do portu właśnie od wschodu. Fort Wilczy (Wolfsberg) zaprojektowany został przez mjr inż. Müllera na początku 1807 roku. Budowano go jeszcze w czasie, gdy Francuzi podchodzili pod Kołobrzeg. Projekt fortu zakładał realizację inwestycji na planie czteroramiennej gwiazdy. Ramiona jej miały mieć formę blokhauzów, gdzie każdy wyposażony miał być w trzy armaty. Maksymalna obsada fortu wynosiła 200 żołnierzy i 9 armat.

Z racji tego, że czas naglił, zrezygnowano z jednego blokhauzu od strony twierdzy. W jego miejsce zbudowano wejście do fortu w formie mostu stałego, barykadowanego tzw. hiszpańskim rycerzem - poziomą belką z zaostrzonymi kołkami. W końcu fort otrzymał formę lunety, czyli dzieła otwartego od tyłu. Szaniec otoczony był trzymetrowym wałem oraz suchym rowem z palisadą. Rów liczył 2,5 metra głębokości i 7 metrów szerokości. Oprócz tego fort otoczony był jeszcze trzema rzędami wilczych dołów.

O fort toczyły się krwawe walki w 1807 roku. Zginęło tam wielu żołnierzy, zwłaszcza pruskich. Fort został przebudowany w czasie ostatniej modernizacji twierdzy w latach 1832-1836. W 1878 roku został przejęty przez miasto. Od 1925 roku amfiteatr (więcej historii: www.twierdzakolobrzeg.pl).

Pomimo zachowania ewidentnych pozostałości historycznych, minister kultury skreślił zabytkowe elementy z rejestru zabytków w 2013 roku pomimo protestu Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. W obronie zabytku nie stanął Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie. W rejestrze pozostał amfiteatr z 1967 roku.

Zapraszamy na wycieczkę po reliktach Fortu Wilczego. W materiale video dobrze widać, co zachowało się po dziś dzień.

informacje kołobrzeg, fort, wilczy, sekrety

informacje kołobrzeg, fort, wilczy, sekrety

informacje kołobrzeg, fort, wilczy, sekrety

informacje kołobrzeg, fort, wilczy, sekrety

informacje kołobrzeg, fort, wilczy, sekrety

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama