Overcast Clouds

8°C

Kołobrzeg

19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024    
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, muzeum,oręża,podarek,protestantyzmMuzeum Oręża Polskiego wzbogaciło się o pamiątkę upamiętniającą 400 lat wprowadzenia reformacji w Kołobrzegu. To relief z twarzą Marcina Lutra.


Zakupu zabytku dokonało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. Relief wykonał pochodzący ze Sławna artysta-plastyk Wilhelm Gross dla parafii Marii Panny. Przedstawia on twarz Marcina Lutra. Dzieło to zostało wykonane z okazji 400-lecia wprowadzenia protestantyzmu w Kołobrzegu. 19 lutego 1531 roku w Niedzielę Estomihi (niedziela przedpostna) w kołobrzeskiej kolegiacie kazanie w duchu nauki Lutra wygłosił Nicolas Kleine z Lubeki. Od tego czasu datuje się okres ewangelicki w mieście nad Parsętą. Ten temat wkrótce poruszymy w naszym dziale historycznym, a o samym zabytku opowiada w materiale video dr Hieronim Kroczyński.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama