Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, Horst-Rüdiger MartenDoszła do nas spóźniona informacja o śmierci przyjaciela naszego miasta. W wieku 89 lat zmarł Horst-Rüdiger Marten. Spoczął na cmentarzu w Getyndze.


Doktor Horst-Rüdiger Marten urodził się 16 lutego 1925 roku. Był przedstawicielem jednego z najstarszych kołobrzeskich rodów. Przodkowie jego rodziny bezpośrednio pochodzili z Kołobrzegu. W 1475 roku Michale Marten stał się właścicielem gospodarstwa w Czerninie. W 1666 roku znajdowały się tam dwie zagrody, których właścicielem były rodziny nazwiskiem Marten. Od 1741 roku nazwisko Marten pojawiło się w Dygowie. Hans Marten został sołtysem tej miejscowości z nadania prałata kapituły kolegiackiej w Kołobrzegu. W XIX wieku kolejne linie rodu Martena pojawiają się w Kołobrzegu i przetrwały tam aż do 1945 roku.

W związku z powojennymi przesiedleniami i zmianami granic, Marten opuszcza Pomorze. Gdy w latach 50-tych powstaje Związek Byłych Kołobrzeżan, zostaje jego członkiem, potem także przewodniczącym. Związek kultywuje pamięć o Kołobrzegu, o szkole (Marten był absolwentem kołobrzeskiego liceum - obecnie LO im. M. Kopernika) , parafiach, mieszkańcach, kulturze i wojskowości. Owocem tego są wspomnienia i opracowania historyczne. W nowych warunkach społeczno-politycznych końca lat 80-tych, Horst-Rüdiger Marten nawiązuje współpracę z kołobrzeżanami w polskim Kołobrzegu. Początkowo, nie są to łatwe stosunki, wzajemnie nieufne. Pokolenia pamiętające II wojnę światową, niemal każdą inicjatywę Niemców traktują jak szarogęszenie się. Sprawy nagłaśniają dziennikarze, którzy w wielu elementach doszukiwali się sensacji. Żerowali na tym politycy konserwatywni i przeciwni pojednaniu strony polskiej i niemieckiej, później także wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Przykładem niech będzie chociażby propozycja Martena, aby na specjalnej tablicy z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Kołobrzegowi, upamiętnić dawnych zasłużonych obywateli Kołobrzegu. W mieście rozpętała się polityczna burza. Ograniczono się do pamiątkowej tablicy na Skwerze 750-lecia, upamiętniającej biskupa Hermana von Gleichena i księcia dymińskiego Warcisława III, którzy podpisali akt lokacyjny miasta. Gdy nad wejściem do sali obrad w Urzędzie Miasta trafiła fotografia Roberta Gauera z napisem "Kołobrzeg-Kolberg", dawną nazwę miasta zasłonięto... naklejką.

Doktora Martena poznałem w 1999 roku. Wówczas trwały już przygotowania do roku milenijnego, w których to obchodach strona niemiecka miała pewien udział. W 2000 roku, w bazylice odprawiono uroczyste nabożeństwo z okazji rocznicy konfirmacji. Mieliśmy okazję porozmawiać o wielu sprawach kołobrzeskich, w tym samej bazylice, pastorze Paulu Hinzu. Irytowało go trochę, że kołobrzeżanie tak mało uwagi przywiązują do historii miasta. Z jednej strony to rozumiał, wiedział, czym jest bagaż doświadczeń drugowojennych. Ale uważał też, że poruszamy się jak słoń w składzie porcelany. Nie mógł na przykład zrozumieć, dlaczego przy restauracji tryptyku "Ostatnia Wieczerza" nie odtworzono lub usunięto fragment starodawnej modlitwy. Był zadowolony, gdy dowiedział się, że podczas niedawnej restauracji ten błąd został naprawiony.

Rozmawialiśmy również o kołatce z kołobrzeskiej bazyliki. Oryginał z 1327 roku znajduje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Ale okazało się, że dawny pastor kolegiaty, Paul Hinz, zabrał ze sobą do Niemiec kopię kołatki z ok. 1890 roku i pietę. Obydwa zabytki powróciły do Polski dzięki kontaktom Hinza z kardynałem Ignacym Jeżem. Potem Marten do Polski przywiózł porcelanową kopię kopii kołatki dla muzeum.

Na posiedzeniu Rady Muzeum, dr Hieronim Kroczyński opowiadał o filmie "Nienawiść i Pojednanie", jaki został zrealizowany dla niemieckiej telewizji. Wystąpił w nim również dr Marten, jako mieszkaniec Kołobrzegu i wypędzony ze swojej rodzinnej miejscowości. Film kończy się sekwencją, w której staruszek Marten, idzie podpierając się laską wzdłuż plaży, zamyślony, a w pewnym momencie mówi, że to właśnie oni, Niemcy, wywołali tę straszną wojnę i te wielkie nieszczęścia ludzi. Były to bardzo odważne słowa, za które zresztą został w Niemczech niemal potępiony, a nawet grożono mu śmiercią.

Był kołobrzeskim patriotą, tak można to chyba ująć, pamiętającym o ważnych dla miasta wydarzeniach. Starał się być na wszystkich rocznicach marcowych, na ile oczywiście zdrowie mu pozwalało. Ostatni raz, spotkaliśmy się na Cmentarzu Wojennym w marcu tego roku. Ciężko było mu mówić, źle się czuł, ale przybył do Kołobrzegu i oddał hołd poległym w walkach o miasto żołnierzom: polskim, rosyjskim i niemieckim. Zrobiłem mu wówczas pamiątkową fotografię, z takim wewnętrznym przeczuciem, że chyba ostatnią... Tak też się stało. Doktor Horst-Rüdiger Marten zmarł 5 kwietnia 2014 roku. Pozostanie w naszej pamięci jako przyjaciel Kołobrzegu.

Robert Dziemba

informacje kołobrzeg, Horst-Rüdiger Marten

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama