29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

informacje kołobrzeg, pomnik, zaślubin, rocznica3 listopada 1963 roku odsłonięto Pomnik Zaślubin. Dziś możemy zadać sobie pytanie: co stało się ze skrzynią umieszczoną w specjalnej wnęce?

Akt erekcyjny pod budowę Pomnika Zaślubin podpisał 17 marca 1973 roku I sekretarza KP PZPR Jan Barczyk. Znalazł się on w fundamencie pomnika. We fragmencie aktu czytamy: "Niechże wszem, i przyjaciołom i wrogom, po wieczne czasy ten pomnik będzie przypomnieniem, że pamiętamy hekatombę cierpień i trudu i ocean przelanej krwi przez wojów piastowskich i bohaterów Ludowego Wojska Polskiego dla tej ziemi i morza, że na zawsze stanąwszy na niej w owe spowite łuną i dymem dni marcowe tysięcznego dziewięćsetnego czterdziestego piątego roku oddalibyśmy i pot i krew, do ostatniej kropli, dla jej rozkwitu i szczęścia. Pomorski okręg Wojskowy dumny jest z powierzonego mu przez Ojczyznę zaszczytnego obowiązku strzeżenia tych ziem i zapewnia, że stale będzie podnosił stan swojej gotowości bojowej, by każde dziecko tej ziemi mogło zawsze mieć uśmiech beztroski, aby polski robotnik i chłop mogli dźwigać dobrobyt Polski Ludowej, aby inteligent pracujący, naukowiec i artysta mogli rozwijać socjalistyczną kulturę, aby polski Kołobrzeg, który krwią i ruinami przypieczętował swą przynależność do naszej Ludowej Ojczyzny, na zawsze zapomniał o grozie wojny".

Jak pisze Jerzy Patan w swojej książce "Moje lata sześćdziesiąte", w 1963 roku, budowa Pomnika Zaślubin była największą tego rodzaju inwestycją artystyczną w Polsce. Monument zaprojektował Wiktor Tołkin, a wykonali go: PP "Pracownie Sztuk Plastycznych" w Koszalinie, Kołobrzeskie Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe, "Hydrobudowa" z Poznania, a także żołnierze z Pomorskiego Okręgu Wojskowego, pracownicy Zieleni Miejskiej i mieszkańcy. Mozaikę zaprojektował i wykonał Władysław Jackiewicz z Gdańska. Prace były niezwykle ciężkie. Trzeba było wykarczować część Parku Nadmorskiego. Zmieniono przebieg ulicy Obrońców Westerplatte. Do tego uporządkowano kilka hektarów parku i alejek - w dużej części w ramach czynów społecznych.

W podziemiach pomnika, w wybranym pomieszczeniu, umieszczono specjalną skrzynię. Są w niej dokumenty z czasów PRL, dotyczące życia codziennego w Kołobrzegu i w Polsce, a także związane z budową pomnika. Do tego pomieszczenia mają prowadzić dwa specjalnie oznakowanie wejścia - tak pisze Jerzy Patan, przy czym dokładnie nikt nie wie, gdzie to jest.

3 listopada 1963 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika. Uczestniczyło w nim 30 tysięcy osób. Do Kołobrzegu przybył m.in. przewodniczący Rady Państwa Aleksander Zawadzki, minister obrony narodowej Marszałek Polski Marian Spychalski, I sekretarz KW PZPR w Koszalinie Antoni Kuliński, I sekretarz KP PZPR w Kołobrzegu, Jan Barczyk. Był również Franciszek Niewidziajło, który w 1945 roku wrzucił pierścień zaślubinowy do Bałtyku. Podczas odsłonięcia oddano salwę z baterii stojącej na plaży, a także z okrętów na morzu.

Przemówienie wygłosił Aleksander Zawadzki: "Polska Ludowa prowadzi politykę przenikniętą do głębi duchem pokoju i przyjaźni między narodami. Naród nasz pragnie żyć w zgodzie również z narodem niemieckim. Najlepszym tego dowodem są przyjacielskie stosunki, jakie łączą nas z Niemiecką Republiką Demokratyczną. (...) Ale nie całe Niemcy kroczą tą drogą. W drugim państwie niemieckim, Niemieckiej Republice Federalnej - wzięli udział militaryście, rewizjoniści i odwetowcy, których polityka godzi w każdą próbę i każdy przejaw odprężenia w sytuacji międzynarodowej, zagraża pokojowi w Europie i w świecie (...). Naród nasz ma pełną świadomość faktu, iż czasy naszego osamotnienia i naszej bezsiły skończył się wraz z Polską kapitalistyczno-obszarniczą. Na straży lądowych i morskich granic Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, na straży polskiego nieba stoi dziś nowocześnie uzbrojone Wojsko Polskie, związane z nierozerwalnym sojuszem z najpotężniejszą armią świata - armią Związku Radzieckiego oraz siłami zbrojnymi bratnich krajów socjalistycznych Układu Warszawskiego (...). W imieniu kierownictwa Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w imieniu Rady Państwa i rządu oddaje ten pomnik pod Waszą opiekę, mieszkańcy Kołobrzegu i Ziemi Koszalińskiej - mieszkańcy miast i wsi, dorośli i młodzieży, Wam pracownicy morza, Wam weterani walk z hitleryzmem! Pod Waszą troskliwą opiekę - godną sprawy, którą upamiętnia i symbolizuje".

Obecnie, miasto Kołobrzeg prowadzi remont Pomnika Zaślubin. Po 50 latach wymaga on konserwacji. Szkoda, że nie padło hasło, aby w 50 rocznicę wydobyć tajemniczą skrzynię z dokumentami...

Fot. Jerzy Patan
Cytaty pochodzą z książki Jerzego Patana: "Moje lata sześćdziesiąte".

informacje kołobrzeg, pomnik, zaślubin, rocznica