Overcast Clouds

6°C

Kołobrzeg

17 kwietnia 2024    |    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf
17 kwietnia 2024    
    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, kaper, straż, graniczna, banderaZgodnie z marynarską tradycją rocznica pierwszego podniesienia bandery jest dla okrętu i jego załogi najważniejszym dniem w roku.


W środę, 4 marca, w Porcie Wojennym w Kołobrzegu jednostka pływająca SG 312 ,,Kaper 2” obchodziła dwudziestą rocznicę pierwszego podniesienia bandery. Tamta uroczystość odbyła się 3 kwietnia 1992 r. i miała miejsce w Gdyni na Skwerze Kościuszki. Obecni byli Komendant Główny SG płk. prof. Marek Lisiecki, Komendant MOSG kmdr (kadm.) Stanisław Lisak oraz matka chrzestna Jolanta Lisiecka. Banderę poświęcił arcybiskup - metropolita gdański Tadeusz Gocłowski. Pierwszym dowódcą ,,Kapra 2” został kmdr ppor. SG Piotr Kopczyk. W obchodach święta jednej z dwóch tego typu jednostek w SG udział wziął komendant Pomorskiego Dywizjonu SG kmdr Marek Mosionek.


R E K L A M A


Z pierwszej załogi do dzisiaj na pokładzie ,,Kapra 2” pełni jeszcze służbę st. chor. szt. SG Piotr Chęciński. Dwadzieścia lat temu asystował dowódcy przy pierwszym podniesieniu bandery i tak jak wtedy to on dzisiaj również dokonał tego aktu. Obecnie pełni funkcję bosmana. Jak wspomina nadzór nad budową i przejęcie od stoczniowców nowoczesnej jednostki było dla wszystkich nie lada wyzwaniem. ,,Ta załoga uważana była za ,,elitę”, czuliśmy się wyróżnieni. Nie szczędziliśmy czasu i wysiłku aby przyswoić sobie wszystkie tajniki konstrukcji, budowy i eksploatacji ,,naszego” Kapra . W porównaniu z wysłużonymi okrętami marynarki wojennej na których pływałem, był nasycony elektroniką i wszelkiego typu nowościami. GPS, ARPA, wyposażenie GMDSS to były nie lada atrakcje dla marynarza , a koszt budowy prawie 40 mld ówczesnych złotych robiło wrażenie.  Nic jednak nie zastąpi morskiego rzemiosła, doświadczenia i dobrej praktyki morskiej, którą wynieśliśmy ze służby na OPeciakach. Udało się. Z perspektywy dwudziestu lat – to jest szczęśliwy okręt”.

„Kaper 2” to jednostka, której zadaniem jest realizowanie ustawowych zadań Straży Granicznej w tym zasadniczo patrolowanie Polskich Obszarów Morskich. W ciągu dwóch dekad służby pod biało-czerwoną banderą  przebył tysiące mil morskich, brał udział w wielu akcjach interwencyjnych i ratowniczych m.in. ,,MF Heweliusz”. Uczestniczył w międzynarodowych i krajowych ćwiczeniach organizowanych przez Straż Graniczną, Administrację Morską, Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa.

Jednostka wchodzi w skład Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej, a jego stałym miejscem bazowania jest Kołobrzeg.

Zachowała się gazeta ,,Głos Pomorza” z 9 kwietnia 1992 r., który upamiętnia fakt pierwszego podniesienia bandery.

Tekst i zdjęcia z pierwszego podniesienia bandery Marek Padjas,
zdjęcia z 04.04.2012 – Mariusz Krysztofiak

 

informacje kołobrzeg, kaper, straż, graniczna, bandera

informacje kołobrzeg, kaper, straż, graniczna, bandera

informacje kołobrzeg, kaper, straż, graniczna, bandera

informacje kołobrzeg, kaper, straż, graniczna, bandera

informacje kołobrzeg, kaper, straż, graniczna, bandera

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama