Overcast Clouds

8°C

Kołobrzeg

19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024    
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

215 rocznica śmierci kpt. Heinricha von Rödera

Na placu pomiędzy biblioteką a przepompownią ścieków, gdzie rośnie piękna, rozłożysta, podwójna lipa, znajduje się mała płyta nagrobna. Leży w jedynym znanym miejscu pochówku obrońcy Twierdzy Kołobrzeg w 1807 roku.

2 lipca obchodziliśmy 215 rocznicę zakończenia walk o kołobrzeską twierdzę w wojnie francusko-pruskiej w 1807 roku. Gdy tu, nad Parsętą, trwało ostateczne natarcie wojsk oblężniczych, w Tylży odbywały się negocjacje pokojowe. To w ich wyniku, do Kołobrzegu wysłano parlamentariuszy: pruskiego i francuskiego, aby w twierdzy przerwano walki. Doszło do zawieszenia broni, a następnie oblężenie zostało zwinięte.

2 lipca 1807 roku w walce rany odniósł na Lęborskim Przedmieściu kapitan Heinrich von Röder. Obrażenia były na tyle poważne, że oficer zmarł 3 lipca. Von Röder był katolikiem. Urodził się 15 maja 1771 roku w Wodzisławiu Śląskim. Służył w 2 Pomorskim Batalionie Rezerwowym. Nie pochowano go na cmentarzu ewangelickim, lecz wybrano miejsce za fortyfikacjami głównymi, konkretnie za Bastionem Halberstadt. Płytę nagrobną ufundowała rodzina. Na grobie ogrodzonym stalową stylizowaną barierką zasadzono dwie lipy. Obecnie, drzewa te mają 215 lat. Kołobrzeżanie znają je dość dobrze, bowiem na tej wysokości Parsęty rozgrywane są wyścigi Smoczych Łodzi i inne zawody. Na grobie znajduje się pamiątkowa tablica, nieco nieczytelna. Być może warto ją odnowić i postawić tablicę informującą o historii tego miejsca? Upamiętnienia pruskiego oficera dokonali członkowie GRH Kołobrzeg.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama