Overcast Clouds

6°C

Kołobrzeg

17 kwietnia 2024    |    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf
17 kwietnia 2024    
    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Film o Kołobrzegu w połowie lat 80-tych. Jakie było nasze miasto?

Telewizja Polska zrealizowała wiele reportaży o Kołobrzegu. Nie tylko TVP interesowała się miastem, także inne instytucje produkowały takie reportaże, ale TVP robiła to najczęściej. Czy to rocznica wydarzeń marcowych, czy Festiwal Piosenki Żołnierskiej, czy też rozwój Kołobrzegu – to było okazją dla.ekip filmowych do wizyty nad Parsętą. Omawiany film, zrealizowany dla Telewizji Polskiej przez jej szczeciński oddział, powstał w 1985 roku. Przy jego produkcji pomagał m.in. Bogdan Żołtak z koszalińskiej placówki TVP. Analiza ujęć pozwala na potwierdzenie, że zdjęcia zrealizowano zimą 1985 roku. Przesądzają o tym ujęcia z Bazyliką Mariacką – na wieży kościoła trwały prace związane z budową środkowego hełmu wieżowego, zainstalowanego w październiku 1984 roku, ale także zamarznięte morze.

Reportaż jest o wszystkim i o niczym tak naprawdę. Typowe propagandowe podejście do pokazania w innym świetle bylejakości lat 80-tych. Z jednej strony trochę tego pudrowania widać, ale nie brakuje też realiów. Materiał rozpoczyna się i kończy muzycznymi akcentami z Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. Po pokazaniu kilku ujęć Kołobrzegu, trafiamy do ówczesnego LO im. Mikołaja Kopernika, a konkretnie do powstałego w 1980 roku obserwatorium astronomicznego. Następnie przenosimy się do portu. Ekipa filmowa odwiedza PPiUR „Barka”, szkicując widzowi funkcje kołobrzeskiego portu i pokazując dokładnie, jak wygląda bałtyckie rybołówstwo. Na wykonanych ujęciach widzimy szkielet fabryki lodu. Ryby wędrują do przetwórni i tam również towarzyszy im kamera, pokazując jak powstają barkowskie pyszności, którymi zajadała się cała Polska (na filmie widać rolmopsy w zalewie ogórkowej). Kolejnym przedsiębiorstwem, którego działalność została zaprezentowana w reportażu, to Polska Żegluga Bałtycka. Na pełnym gwizdku pracują spichlerze w kołobrzeskim porcie i to są ujęcia dziś unikatowe, zwłaszcza w zakresie historii tych obiektów, wpisanych do rejestru zabytków. Jeden z rozmówców mówi ciekawostkę, że tak jak w 1974 roku zatopiono kamień węgielny pod przebudowę wejścia do portu (projekt, za którym lobbował Jan Szymański), to obecnie ta inwestycja jest nierealna. Jest przyszłościowa. Zrealizowano ją dopiero dwie dekady później, ale w zupełnie innym ujęciu. Nie powstał planowany awanport.

Następnie ekipa filmowa udała się do kołobrzeskiego uzdrowiska, do Zakładu Przyrodoleczniczego Nr 2. Widać sale do fizjoterapii, a także basen solankowy. Chwilę później widać Michała Fedasza, ówczesnego I sekretarza Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Co ciekawe, z kamerą nie odwiedzono ówczesnego włodarza Jerzego Roszkiewicza, choć był powód. Od marca 1985 roku Roszkiewicz nie był już naczelnikiem miasta, ale prezydentem, co oznaczało awans Kołobrzegu. Ważniejszy był jednak szef lokalnych struktur partii. Fedasz mówi o problemach związanych ze środowiskiem naturalnym. Kołobrzeg buduje oczyszczalnię ścieków, która nie rozwiąże wszystkich problemów miasta w zakresie gospodarki ściekowej. Zapowiadany jest dalszy rozwój rybołówstwa, bazy morskiej i uzdrowiska. Problemy sprawiała gospodarka komunalna, remont historycznych zasobów mieszkaniowych, zwiększenie budownictwa mieszkaniowego, poprawa zaopatrzenia.

A potem kultura. O swojej twórczości opowiada nieżyjący już Lech Marek Jakób. Mamy też amfiteatr z 1985 roku oraz wspomnienia z Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. O swojej pasji,m jaką jest malarstwo, opowiada artysta nieprofesjonalny Kazimierz Cebula. Na koniec pojawia się Hieronim Kroczyński, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i ujęcia wystawy głównej tegoż muzeum. A potem kamerzysta po raz kolejny przechadza się po mieście. Widzimy wystawy sklepowe z logiem 40-lecia wyzwolenia Kołobrzegu. Szczególnie ciekawie wyglądał wielki malunek z wizerunkiem Pomnika Zaślubin na elewacji Hotelu Skanpol.

Podsumowując, promowany przez TVP film, zdigitalizowany w ramach projektu „Rekonstrukcja cyfrowa”, ma walor sentymentalny czy dokumentalny. Wbrew oczekiwaniom, nie ma on walorów historycznych jako takich, gdyż poruszana w nim tematyka tylko w niewielkim stopniu odnosi się do aktualnych wydarzeń w Kołobrzegu. Co więcej, informacje o wiele bardziej precyzyjne w zakresie Kołobrzegu w połowie lat 80-tych można pozyskać z innych źródeł. Na pewno jest to ciekawa pamiątka z wiosny 1985 roku, pokazująca miasto w okresie obchodów 40-lecia walk o Kołobrzeg. Problemy z ochroną środowiska, brak właściwej oczyszczalni ścieków, niewystarczające ujęcie wody, brak ciśnienia na wyższych kondygnacjach, problemy z zaopatrzeniem, szczególnie w okresie sezonu – to nie zmieniało się przez lata. I musiało upłynąć jeszcze dużo wody w Parsęcie, zanim nadeszło lepsze, o czym piszę w książce „Kołobrzeg po 1945 roku”.

Film można obejrzeć tutaj: zobacz.

Robert Dziemba
Zdjęcia: Zrzut ekranu z materiału TVP

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama