Overcast Clouds

8°C

Kołobrzeg

19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024    
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

„Nie potrzeba Bundeswehry, nam wystarczy minus cztery” - tak mówiło się w PRL-u, gdy przychodziła zima. Ale zima w Kołobrzegu bywała naprawdę ciężka.


Każde pokolenie ma swoją "zimę stulecia". Im bardziej jesteśmy zależni od komunikacji, tym bardziej nawet niewielkie zakłócenia w ruchu pojazdów na drogach nazywamy zimą stulecia. Warto więc sprawdzić, jak te najciekawsze zimy wyglądały w dawnych wiekach.

Jeden z ciekawszych zapisów pochodzi z 21 grudnia 1462 roku. Trwała wówczas tzw. wojna kołobrzesko-biskupia, w której miasto walczyło z biskupem kamieńskim i wszystkimi tymi, którzy go w tym sporze popierali. wiemy natomiast, że zaatakowane przez oddziały wodza pomorskiego Dionizego von der Ostena miasto, musiało odeprzeć szturm, który poprowadzono wprost przez zamarzniętą Parsętę. Napastników pokonano między innymi lejąc z murów miejskich rozgrzane piwo. Lód załamał się, a rzeka pochłonęła wielu mężczyzn.

Gdy w 1761 roku trwało trzecie w wojnie siedmioletnie oblężenie Twierdzy Kołobrzeg przez wojska rosyjskie, żołnierze bronili się ostatkiem sił. W mieście panował głód. Ale o kapitulacji przesądziła zima i zamarznięcie wody w kanałach fortecznych.Rokowania pomiędzy stronami rozpoczęły się 16 grudnia 1761 roku. Skończyły się okupacją miasta przez Rosjan.

Wraz z rozwojem i rozbudową miasta, zaczęto dostrzegać zagrożenie zimowych sztormów. Po raz pierwszy wielkie zniszczenia odnotowano w dniach 21-23 grudnia 1863 roku, gdy sztorm zniszczył dom kuracyjny nad morzem. Podobny wielki zimowy sztorm odnotowano 30 grudnia 1913 roku. Drogi były kompletne nieprzejezdne. Żeby było ciekawiej, w wielu miejscach woda zabrała deptak nadmorski. równie potężna zima nawiedziła miasto w 1924 roku. Można było swobodnie spacerować po morzu. Wtedy tez ukazało się wiele pocztówek z krajobrazem nadmorskim zimą.

Równie lodowate były zimy w trakcie II wojny światowej. Brak opału i mężczyzn paraliżował miasto wystarczająco umęczone brakami aprowizacyjnymi II wojny światowej. Zimą zamykano szkoły i budynki użyteczności publicznej.

Wreszcie nastał rok 1945. Zima 1944/45 była naprawdę mroźna. Przekonali się o tym Polscy żołnierze, którzy dotarli w niegościnne zakątki, skute lodem i przykryte śniegiem. Mieszkańcom we znaki dała się zima w 1963 roku, kiedy nieprzejezdne były drogi, nie kursowały pociągi i autobusy, a PRL po prostu stanął. Ale do historii przeszła zima z lat 1978/79. Nazwano ją "zimą stulecia" i nie dlatego, że była mroźna, ale ze względu na rekordowe opady śniegu. Zarówno kraj jak i miasto - dosłownie stanęły. Brakowało wszystkiego: paliwa i jedzenia. Komunikacja nie istniała.

Odśnieżanie miasta podczas zimy stulecia to obok mieszkańców i służb porządkowych - także wojsko. Co ciekawe, w mieście popularne były kuligi. Dziś nie ma po nich śladu. Jedno jednak różniło zimę stulecia od naszych "zim stulecia", które dla ówczesnych mieszkańców były zwyklymi zadymkami, do których można było się przyzwyczaić, zwłaszcza, jeśli w Kołobrzegu się mieszkało.

Fot. Jerzy Patan

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama