Broken Clouds

16°C

Kołobrzeg

18 czerwca 2024    |    Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek
18 czerwca 2024    
    Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Proces Komandora Mieszkowskiego - cz. II11 grudnia (niedziela) o godzinie 16.00 w Sali Koncertowej Ratusza w Kołobrzegu odbędzie się wykład profesora Marka Żukowskiego „Łupaszka – Żołnierz Wyklęty”. Wstęp wolny.


Wykład ten odbędzie się w ramach rocznicowego spotkania upamiętniającego ofiary stanu wojennego organizowane przez Stowarzyszenie Przywracania Pamięci „Kołobrzeg 80” i Katolicką Inicjatywę Kulturalną. W czasie tego spotkania wręczymy medale „Za Zasługi dla Wolnej Polski” osobom, które swoją postawą, działalnością i heroizmem przyczyniły się do odzyskania niepodległości.

Major, a obecnie pułkownik Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” to postać niezwykła w naszej historii najnowszej. Przez całe dziesięciolecia PRL-u był w propagandzie komunistycznej synonimem bandyty z AK. Rozgłos ogólnopolski zyskał paradoksalnie dzięki Władysławowi Gomułce, który w przemówieniu po rewolcie marcowej 1968 roku wielokrotnie go wymieniał. W pisanych na zamówienie PZPR lub SB książkach określano go jednoznacznie jako pospolitego bandytę mającego na rękach krew niewinnych ludzi. Za przykład może posłużyć praca zbiorowa pod tytułem „Ojczyźnie i Społeczeństwu – działalność Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa na Pomorzu Środkowym w latach 1945-1984 wydana w Koszalinie w 1985 roku. W książce tej w kalendarium wydarzeń zapisano między innymi:
16 III 1946 r.
„W Białogardzie, we własnym mieszkaniu, zamordowany został przez członków bandy „Łupaszki” Jan Patrycy – aktywista PPR, jeden z pierwszych mieszkańców Białogardu, zatrudniony na stacji PKP.”
16 III 1946 r.
„I sekretarz Komitetu Obwodowego PPR w Białogardzie, Franciszek Kuźmiński, otrzymał list następujące treści: „Wyrokiem Sądu Polowego Armii Krajowej został rozstrzelany Patrycy Jan, czł. PPR, za szkodliwą działalność w stosunku do Narodu Polskiego oraz za szerzenie wrogiej propagandy bolszewickiej. Ostrzegam wszystkich członków PPR przed podobnymi konsekwencjami ich działalności. Rozkazuję sekretarzowi tutejszego Kom. PPR Kuźmińskiemu, w ciągu 48 godzin zwolnić się z zajmowanego stanowiska w Partii”. Podpisał: „ D-ca 5 Brygady Wileńskiej Łupaszka major”.
30 III 1946 r.
„W Koszalinie, we własnym mieszkaniu, zamordowany został przez członków bandy „Łupaszki” inż. Aleksander Cepuszyłow – działacz Polskiej Partii Robotniczej, ławnik Sądu Okręgowego w Koszalinie.”
4 V 1946 r.
„Jan Talpa s. Mari, ur. 1 III 1924 r., pochodzenie robotnicze, żonaty, 1 dziecko, funkcjonariusz PUBP w Drawsku Pomorskim, członek PPR, na stacji PKP Tleń został uprowadzony z pociągu przez bandę „Żelaznego”, wchodzącą w skład oddziału „Łupaszki”, i bestialsko zamordowany. Jego zwłoki odnaleziono po upływie miesiąca w lesie koło miejscowości Wygoda.”
21 V 1946 r.
„Banda „ Łupaszki” dokonała napadu na Posterunek MO i placówkę Bezpieczeństwa Publicznego w Bobolicach w celu odbicia aresztowanych 18 V 1946 r. członków bandy. Zrabowali broń i uprowadzili funkcjonariuszy. Kazmierza Porczyka i Edwarda Stankiewicza zamordowali. Ich zwłoki odnaleziono 1 VI 1946 r.; „wyroki” przy zwłokach głosiły: „ Za zdradę narodu polskiego i wysługiwanie się wrogom…”
Trwająca przez dziesiątki lat czarna propaganda pamięci Łupaszki powoduje do dzisiaj spustoszenie w umysłach. Kiedy zaproponowano nadanie jego imienia jednemu z rond Koszalina podniosły się liczne głosy sprzeciwu dawnych działaczy komunistycznych bądź ich następców. W tym roku odwiedziłem słynną Łączkę, gdzie odnaleziono między innymi szczątki Zygmunta Szendzielarza. Ukryto jego ciało, aby wymazać bohaterskiego żołnierza z pamięci narodu. Stało się inaczej, gdyż pułkownikowi oddano należny hołd i urządzono wspaniały pogrzeb. W czasie tych uroczystości Prezydent Andrzej Duda powiedział:
„65 lat, by przywrócić godność. Ale przywrócić godność nie panu Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce”, on tę godność zawsze miał i nigdy jej nie utracił. A za walkę i bohaterską śmierć dla ojczyzny ma ją na wieki. Ma godność na wieki. Tak jak i jego polegli towarzysze broni. Dziś, po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez te państwowe uroczystości pogrzebowe przywracamy godność Polsce”.


Edward StępieńProfesor Marek Żukowski jest wybitnym znawcą historii najnowszej i dziejów naszego regionu. Jego wykłady są niezwykle interesujące i odsłaniają tajemnice naszych dziejów. Mamy w Kołobrzegu wyjątkową okazję, aby wzbogacić naszą wiedzę o niezwykłej postaci jakim był „Łupaszko”.

Na zakończenie fragment hymnu V Brygady Wileńskiej:
„Dziś naszym udziałem jest Walka i znój
Przyszłości los czeka nieznany
Za Polskę kochaną prowadzi nas w bój
„Łupszka” nasz wódz ukochany”
Spotkajmy się na wykładzie.

Adwokat Edward Stępieńreklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama