Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

27 maja 2024    |    Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
27 maja 2024    
    Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Będzie nowa książka Jerzego PatanaDobiegła końca konferencja naukowa poświęcona historii Kołobrzegu. Zamknął ją ciekawy referat poświęcony pamięci nestora kołobrzeskiego dziennikarstwa - Jerzego Patana.


"Kołobrzeg w 70-leciu - od niemieckiej przeszłości do polskiej tożsamości 1945-2015" - pod takim tytułem odbywało się spotkanie naukowców badających historię miasta. Swoje referaty mieli okazję wygłosić także studenci, ale również uczniowie LO im. Mikołaja Kopernika, które obok Uniwersytetu Szczecińskiego było organizatorem obrad.

Na podkreślenie zasługuje niezwykle ciekawy referat Kamili Kowalskiej "Nie tylko powojenny Kołobrzeg. Jerzy Patan w pamięci współpracowników i przyjaciół". Była to okazja do wspomnień i dyskusji nad postacią zmarłego w styczniu tego roku cenionego w środowisku badaczy wydawcy książek o tematyce historycznej. W dyskusji pojawił się m.in. temat zbiorów Jerzego Patana. Jak było wiadomo, szykował on wydanie nowej książki. I jak poinformowała Kamila Kowalska, takowa książka ma ukazać się drukiem.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Witoldem Patanem, synem śp. Jerzego Patana. Jak mówi, pan Jerzy pracował nad swoją nową publikacją niemal do ostatnich dni życia. Ma to być kontynuacja historii miasta, opracowanej w trzech wydanych już książkach: "Kiedy wszystko było pierwsze" i dwutomowych "Moich latach sześćdziesiątych". Przed nami niezwykle ważne dla Kołobrzegu lata 70-te i jak mówi Witold Patan, jego tata przewidział na ten cel aż trzy tomy. Pierwszy tom jest w dużej części ukończony, ale wymaga jeszcze sporo pracy. Jeśli się uda, jest szansa, że książka ukaże się w pierwszą rocznicę śmierci nestora kołobrzeskiego dziennikarstwa.

Również ciekawy referat, w nowym świetle stawiający historię LO im. Mikołaja Kopernika, przedstawił uczeń tej szkoły - Wojciech Pawlak. Niezawodny był także mecenas Edward Stępień, który omawiał metody i środki zwalczania przeciwników reżimu komunistycznego w Kołobrzegu w latach 80-tych minionego stulecia. Referaty z zakończonej konferencji mają ukazać się w specjalnej publikacji pokonferencyjnej.

Będzie nowa książka Jerzego Patana

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama