Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

19 maja 2024    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2024    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Wspaniałe zbiory trafiły do muzeumRobert Maziarz, założyciel Muzeum Patria Colbergiensis, przekazał do Muzeum Oręża Polskiego zabytki wykopane podczas ubiegłorocznych badań w Lesie Kołobrzeskim.


Rok 2015 przebiegał w Kołobrzegu pod znakiem poszukiwań zabytków związanych z 1 Pułkiem Piechoty księcia Antoniego Sułkowskiego, który w 1807 roku razem z wojskami napoleońskimi oblegał tutejszą twierdzę. Polacy obozowali w Lesie Kołobrzeskim, obecnie teren Ekoparku Wschodniego. Zbudowali tam m.in. groblę, ale także w krwawych walkach walczyli o Fort Wilczy, obecny amfiteatr. Tu także, na bagnach, obchodzono po raz pierwszy w historii miasta rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (przeczytaj).

Zabytki, znalezione podczas ekspedycji zorganizowanej przez Muzeum Patria Colbergiensis, obejmują kilkadziesiąt obiektów, od monet po 24-funtowe kule armatnie. Tak naprawdę, każdy element jest fascynujący, ale największe wrażenie robią guziki z cyfrą 1, pochodzące bezpośrednio z mundurów 1 pułku. Obok samych zabytków, wrażenie robi również opracowanie naukowe, powstałe po zakończeniu ekspedycji, które pozwala automatycznie na dyskusję sensu largo o obozowaniu Polaków pod Kolbergiem, ale także na powstanie małej wystawy poświęconej żołnierzom 1 Pułku Piechoty. Robert Maziarz planuje taką wystawę z okazji 3 maja.

Wspaniałe zbiory trafiły do muzeum
Wspaniałe zbiory trafiły do muzeum
Wspaniałe zbiory trafiły do muzeum
Wspaniałe zbiory trafiły do muzeum

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama