Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

27 maja 2024    |    Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
27 maja 2024    
    Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Otwórzcie szuflady! Możecie mieć coś takiego [foto]Fundacja Historia Kołobrzegu zwraca się do Mieszkańców Kołobrzegu i okolic o udostępnianie rodzinnych zbiorów na cele projektu "Powojenny Kołobrzeg", polegający na opracowaniu powojennej historii miasta nad Parsętą.


Zdjęcia, filmy, wspomnienia, gazety i pamiątki - to wszystko składa się na powojenną historię Kołobrzegu. W ostatnich latach skupiliśmy się na historii miasta przed rokiem 1945, historii niemieckiego Kolbergu. Zapomnieliśmy trochę o polskiej historii. Fundamentem opracowania dziejów miasta stały się książki Jerzego Patana, zakończone na latach 60-tych. A przecież do opracowania jest jeszcze ponad 40 lat... Może to wydawać się śmieszne, ale co pamiętamy sprzed 25 czy nawet 10 lat, nie mówiąc o połowie wieku? A nasze miasto zmienia się co roku, rozbudowuje, pięknieje.

W budowaniu lokalnego patriotyzmu czołowe znaczenie ma tożsamość historyczna, wspomnienia, rodzina i znajomi. Z niektórymi faktami, osobami czy miejscami, jesteśmy związani emocjonalnie. Z naszego krajobrazu znikły budynki, sklepy, zakłady pracy. Miasto ulega przeobrażeniom. Chcemy te elementy zachować w przestrzeni symbolicznej, tworząc specjalną witrynę, poświęconą dziejom miasta: www.historiakolobrzegu.pl. Strona jest nadal w budowie, więc na razie nic na niej nie zobaczymy. Za to na Facebooku jest już aktywny nasz profil: http://www.facebook.com/historiakolobrzegu.

To jednak nie wszystko, co Kołobrzegu można powiedzieć. W szufladach i szafach kołobrzeżan zachowało się wiele materiałów, świadczących o historii miasta. Coraz częściej możemy je znaleźć na śmietniku, albo też lądują w głębi piwnic, kto wie, może na dekady. Dlatego zwracamy się z wielką prośbą: zerknijcie, co ciekawego zachowało się w waszych zbiorach. Zapraszamy was do naszej siedziby w ratuszu miejskim, celem wykonania digitalizacji i umieszczenia, po uprzednim opracowaniu, zbiorów na stronie internetowej. Docelowo, cały zbiór trafi do Biblioteki Zbiorów Specjalnych Muzeum Oręża Polskiego, aby bezpośredni dostęp do opracowania mieli mieszkańcy, naukowcy czy dziennikarze. W ten sposób zachowamy historię dla kolejnych pokoleń. Nasz telefon: 500-166-222, e-mail: fundacja@historiakolobrzegu.pl .

Dziś, przystąpiliśmy do digitalizacji posiadanych przez fundację zbiorów. Jest tego dość dużo, więc potrwa to kilka tygodni. Zachęcamy do współpracy mieszkańców, a także organizacje. Nasz projekt, wsparty z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg, ma charakter otwarty i społecznie użyteczny. Dla najbardziej aktywnych uczestników przygotowaliśmy nagrody: książki o tematyce historycznej i tablety. A od środy, we współpracy z Radiem Kołobrzeg, będziemy promować historię miasta na falach radia. Audycja "Kwadrans z Historią" emitowana będzie w każdą środę o godz. 11.45.

Dziś, zdigitalizowaliśmy m.in. kliszę z 1988 roku. Zawiera ona zdjęcia Kołobrzegu wykonane przed ponad 25 laty, m.in. z wieżowców, autorstwa Przemysława Grynia. W tym czasie, trwała budowa drogi wschód-zachód przez ulicę Kamienną. Przedstawiamy 25 ilustracji z tego okresu. To Kołobrzeg, jakiego już nie ma.

1. Widok na Parsętę i ogródki działkowe im. E. Gierczak.
2. Widok na Park Dąbrowskiego, w tle Budzistowo.
3. Widok na Park Dąbrowskiego. Na pierwszym planie parking PKS, w tle ulica Wodna.
4. Lęborskie Przedmieście i ulica. Bogusława X.
5. Ulica Słowińców, z prawej strony ulica Walki Młodych, a po lewej wieżowiec przy ul. Złotej.
6. Na pierwszym planie ulica Słowińców, dalej plac budowy nowego przebiegu trasy wschód-zachód. W górnej części widoczna Szkoła Podstawowa Nr 9, obecnie Gimnazjum Nr 3.
7. Widok na ulicę Dubois. Po lewej plac FPR "Elwa" i Baszta Prochowa.
8. Widok na plac Elwy.
9. Gmach "Elwy" w pełnej okazałości, w tle magistrat, po lewej ratusz.
10. Widok na Bazylikę Mariacką i ratusz. Przy kościele widoczny jeszcze budynek toalety publicznej. Na jego miejscu powstania plebania.
11. To samo ujęcie, ale z widocznymi pierwszymi budynkami tzw. "Nowej Starówki".
12. Widok w kierunku ulicy Narutowicza. Po lewej Muzeum Oręża Polskiego.
13. Kamieniczki na ulicy Budowlanej.
14. Ulica Budowlana w kierunku wieży ciśnień.
15. Widok w kierunku ul. Basztowej.
16. Widok z ulicy Szpitalnej na rozebrane Batardeau, hydroelektrownię oraz spichlerz.
17. Widok na ulicę E. Gierczak i ratusz.
18. Widok na muzeum i ulicę Narutowicza. W tle bazylika.
19. Obecny zjazd z Ronda Kardynała Jeża w kierunku marketu "Kaufland". Wówczas rzeźnia.
20. Ulica Młyńska w kierunku mostu na Parsęcie.
21. Nad Kanałem Drzewnym w kierunku Zboru Świadków Jehowy i ówczesnego Hotelu Pielęgniarek.
22. Kołobrzeskie baraki...
23. Kwartał przy ul. Trzebiatowskiej-Wolności, w tle Urząd Gminy.
24. Ulica 1 Maja.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama